| darian_9910 a întrebat:

Cat timp poti pastra conservele facute in casa? Am si borcanele cu mancare sterilizata, acestea cat timp le-as putea pastra?

3 răspunsuri:
| Denisa0954 a răspuns:

Dacă sunt bine conservate si nu intra aer la ele tin si 2-3 ani

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

La mâncarea produsă industrial se fac teste specifice.
La mâncarea produsă acasă depinde de cât de corectă a fost sterilizarea, prepararea. Chiar în condiții de sterilizare, mai sunt bacterii care rezistă și în timp dezvoltă acolo un mediu propice dezvoltării anaerobice. Astfel se recomandă ca o conservă făcută în casă să fie consumată în decurs de un an, până la alt sezon de pus conserve pe iarnă.

| Raluca591 a răspuns:

De obicei 3-4 ani