| yourkittycat a întrebat:

Am o pisica de doi ani sterilizata, o tin doar in casa. Intro zi cand am ajuns acasa de la munca nu mai era, de doua zile o caut dar nu o gasesc niciunde. Credeti ca se va intoarce?
O caut zi si noapte si nimic.
I-am pus de mancare pe unde cred ca ar fi stat ascunsa dar inca nimic.
Ce sa mai fac? Sunt disperata

9 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ea a plecat într-o explorare. În cursul explorării ea caută de mâncare, căci e vânător. Ea va căuta acele zone unde poate să își rezolve problema alimentației vânând ceva. Ea are conștiința locației de unde a plecat. Dacă zona spre care a plecat este în apropierea casei, sunt șanse să se întoarcă. Dar dacă în căutările ei, s-a îndepărtat tot mai mult, ea nu mai are repere prin care să refacă drumul înapoi. Dacă ai ținut-o tot timpul în casă, aceasta nu este o situație care să o determine să se întoarcă. Cu căt trece timpul șansa să se intoarcă scade tot mai mult. Nu ai cum să o găsești, dacă ea a ajuns din motivele ei prea departe de casa ta.

| Denisa0954 a răspuns:

Locuiești la casa sau la apartament?
Dacă ești la casa, e foarte posibil sa fi iesit pe un geam dacă nu ai fost atenta si l ai lasat deschis

| Username272 a răspuns:

Lasă timpul sa le rezolve pe toate, nu te agita, daca ai pisica de ceva timp o sa se reîntoarcă acasă, daca o ai de putin timp e posibil sa nu se mai reîntoarcă, nu te panica, poate pisica ta are nevoie de o mică plimbare, sigur se va întoarce la tine acasa

| yourkittycat explică (pentru Username272):

Locuiesc la casa. o am de doi ani de cand ea avea patru lunite. mai iesea afara dar doar cu mine nu singura. acum nu o mai gasesc niciunde?

| Lovelypeaches100 a răspuns:

Daca este un mascul, e posibil sa nu se intoarca, am avut 3 motani, toti au plecat si nu sau mai intors

| yourkittycat explică (pentru Lovelypeaches100):

Este femela de 2 ani, si sterilizata obisnuita doar in casa

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru yourkittycat):

Daca e femela atunci este neobisnuit ca ea sa se aventureze, dar nu iti pierde speranta

| yourkittycat explică (pentru Lovelypeaches100):

Inca tot nu a venit acasa?
nu stiu ce sa mai fac
azi noapte i am pus litiera afara si conserve cu mancare ei si nimic.☹️
ce sa fac? nici urma de ea am cautat o in curte, in locuri stramte peste tot si nimic☹️

| Lovelypeaches100 a răspuns (pentru yourkittycat):

Pai deja a trecut aproape o saptamana, nu stiu, nu vreau sa par pesimist, dar poate mergi mai departe cu viata?