| cenumesapunaici a întrebat:

Câte grame are o felie de pâine neagră rotundă? Și câte calorii?

6 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

De ce nu renunti la painde deloc? creste aiurea insulina in sange si are calorii negative/rele, evita painea manca carne mai mult

| 西蒙娜 a răspuns (pentru RAY):

Ray, o îndrumi să facă cea mai mare greșeală.
Carbohidrații au un rol important în buna funcționare a corpului nostru. Dacă renunțăm la carbohidrați, organismul nostru va fi lipsit de energie. Carbohidrații sunt sănătoși, dar mă refer la cei fără conservanți. Două/trei feliuțe de pâine poate consuma oricine, însă, când vine vorba de carbohidrații nesănătoși, treaba se împute.
O felie mica, de 26 de grame, contine 70 de calorii, iar o felie mare, de 41 de grame, contine 109 calorii. 65% din aportul energetic al painii integrale este provenit din carbohidrati. Continutul de proteine este mai ridicat decat in cazul painii albe sau al celei negre: 3.47 grame, adica 20% din aportul caloric.
Referitor la întrebarea utilizatorului: dacă vrei să slăbești, nu te înfometa. Consumă și carbohidrați fiindcă vei pierde din masa musculară și riști să ajungi schelete. Apropo, nu abuza de pâine, mănâncă multe legume și fructe.

| RAY a răspuns (pentru 西蒙娜):

Daca au un rol asa important explica-mi te rog de ce creste insulina de 3 ori mai mult ca proteinele? zi-mi te rog ce vitamine are sau ceva bun benefic?

| RAY a răspuns (pentru 西蒙娜):

Citeste asta http://www.csid.ro/......-12362672/

n-am nimic daca consuma o felie de paine la zi nici daca manca o ciocalata la 5 zile nu-i rau, desigur consmul excesiv face probleme

| 西蒙娜 a răspuns (pentru RAY):

Te invit pe această pagină, sigur îți va fi de folos.
http://scoaladeslabit.ro/cumecucarbohidratii
Și tocmai ți-am spus. O pâinea naturală nu-ți va face rău dacă o consumi în cantități moderate. -.-'

| RAY a răspuns (pentru 西蒙娜):

Nu ai prezentat vreodata dovada stiintifica da e ok, o felie nu face rau dar eu numai manc paine deloc de 2 luni si ma simt ok, in fine nu stim ce greutate are persoana cu intrebarea si glicemia din sange de cat o are