| Notty a întrebat:

Cate grame de paste integrale spirale sunt intr-o ceasca(nefierte)?

3 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Din PĂCATE, pastele făinoase NU se cântăresc ( greutatea lor nu se prea poate aproxima ) cu cana/ceaşca de cafea :(
Cel mult, te poţi orienta cam câte grame avea pachetul din care ai golit pastele şi cam a câta parte ai pus-o în cană...

Sau, eventual, poţi încerca "cântărirea" tip balanţă - cu umeraşul :)) ( dacă nu ai la îndemână un cântar ) : într-o parte agăţi o punguţă în care pui pastele, iar în cealaltă parte agăţi o punguţă în care pui ceva a cărui greutate o cunoşti ( spre exemplu, un pachet de unt, are 200 gr; ori o cutie de triunghiuri de brânză topită Hochland, are 140 gr )...

Am găsit ceva şi pe un site, dar NU precizează dacă pastele sunt fierte sau nefierte ( aş zice că se subînţelege că sunt fierte/preparate ) :
"O portie de paste inseamna aproximativ o cana si cantareste in jur de 120 g" - SURSA :
https://www.slabsaugras.ro/......-3840.html

Toate cele bune.

| StefanKogut a răspuns:

Depinde de cat de mare e ceasca.