| Gustos.ro a întrebat:

Ce fel de muraturi preferati sa puneti pentru iarna?

62 răspunsuri:
constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Incep cu castraveti si gogosari la otet, muraturi asortate(gogonele, verzi, portocalii, rosii, castraveti, morcovi, mere, ardei corn, pepeni, telina, conopida), sfecla rosie, ardei grasi umpluti cu varza morcov ras si telina, struguri murati, varza murata...si ce imi mai trece prin cap.

auran
| auran a răspuns:

Castraveti, conopida si gogosari.

luciana
| luciana a răspuns:

Castraveti ( saramura, otet si bulgaresti ); apoi gogosari in otet; conopida cu varza rosie in otet, ardei iuti ( limitez consumatia, caci imi sunt interzisi, iar sotului nu ii plac ), ardei umputi cu varza; doar atat caci si asa, ne raman si nu are cine le manca...), Lucien.

| cely a răspuns:

Gogosari in otet si castraveti murati

| matura a răspuns:

Cel mai mult imi plac muraturile asortate.Castraveti,gogonele,gogosari,fasole teci, pepeni, gutui, morcovi, conopida, varza rosie, sfecla rosie, etc.Sunt cele mai gorzave muraturi si se poate folosi zeama pentru ciorbe.

kratos
| kratos a răspuns:

Ardei umpluti cu varza si gogosari.

| remus a răspuns:

Ardei gras umplut cu varza rosie, cu toate legumele tocate marunt, putin ardei iute, hrean iar condimente; piper, anason si busuioc, este un deliciu!

| pypa007 a răspuns:

Castraveti gogonele varza pepene murat gogosari

| StarDust a răspuns:

Clar gogoshari. as manca intruna :X nu numai in timpul iernii si vara. pacat ca vara sunt de aia la borcan. de la hipermarketuri si etc.si nu sunt buni. ii prefer pe ai mamei :X:X stie ce cum si cat sa puna tongue

| bluerose a răspuns:

Castraveciori si gogonele cu conopida. De la bunica mea am invatat sa pun gogonele putin coapte (sa fie portocalii nu verzi), si iasa un deliciu happy.

| alexdop21 a răspuns:

Fripturi de porc, mititei, si carne de mistret.big grin laughing
Gogosari, pepene, conopida, morcov, hrean cu gogonele, si vinete taiate rotund cu frunze de visin.

| queencrystal a răspuns:

Cel mai mult ador conopida cu gogosariwinking si castaravetii bulgaresti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nu pun muraturi, dar prefer sa mananc conopida murata.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Toate imi plac. Castraveti, gogonele, fasole verde, vinete, conopida, gogosari cu struguri si prune, orice se poate mura.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogosari, varza fideluta murata si castraveciorii

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepene murat

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castraveti si muraturi asortate.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Conopida murata cu castraveciori, si ardeii umpluti cu varza. Delicioase!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pentru această iarnă am pus castraveţi la borcan, gogonele împreună cu sfeclă roşie, conopidă, pepene, hrean, şi alte legume mici, la butoi. Cam atât!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castraveciori, gogonele, sfecla rosie, varza rosie, ardei kapia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pepeni, castraveti si gogonele (eventual la un loc in budane mari), varza si gogosari umpluti cu vinete (un deliciu)

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogosari, castraveti, pepeni rosii, gogonele cu fructe ( pere, mere, gutui ), ardei copti in otet, conopida, ciuperci.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Asortate, castraveti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogosari umpluti cu struguri, un deliciu si vinete impanate (umplute cu zarzavat ras : morcov, telina si patrunjel). Mai pun si castraveciori, ardei kapia si conopida.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogosari bucati in otet

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Varza, pentru ca mie imi place foarte mult, oricum ar fie ea pregatita.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Castraveciori in saramura si gogosari in otet ambele sortimente asortate cu conopida, morcov si telina. Varza alba murata si varza rosie tocata la borcan. Ardei gras umplut cu varza alba tocata si morcov.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Gogosari umpluti cu ciuperci (Armillaria mellea) in otet! sunt o delicatese! Deja salivez!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

De regula punem gogosari taiati si ardei copti

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Muraturile preferate sunt gogosarii, conopida si castraveciorii.