| anonim_4396 a întrebat:

Ce fel de panou solar am nevoie pentru alimentarea cu energie a unei masini de spalat?

Răspuns Câştigător
| frunzarescu a răspuns:

Vorbesti prostii. Panoul recomandat de tine are capacitate maxima de 30W. Ce masina de spalat ai vazut la 30W?
Masina de spalat are 2000W consumul in momentul in care incalzeste apa, iar la spalare intre 300W si 700W, depinde de masina.

Ai nevoie de un sistem solar puternic, ca acesta https://bit.ly/2HCgeZR

Din pacate costa foarte multi bani.

3 răspunsuri:
| mihai69 a răspuns:

Teoretic, se poate lua și un kit de 500 W, dar la care se atașează ceva mai multe baterii și la acestea un UPS (preferabil pure sine) de vreo 2500 - 3000 VA. Că mașina de spălat nu trebuie să meargă toată ziua, deci ar fi posibil să se încarce bateriile și cu panouri solare ceva mai mici, dar să aibă posibilitatea să dea la ieșire puterea necesară acțioării unei mașini de spălat pentru cel puțin 6 ore. (cam 2 - 3 cicluri).

| Arthiom a răspuns (pentru frunzarescu):

Chiar mai puternic decat ala, vine echipat cu inveror sinus modificat, nu sinus pur, pierderile sunt mai mari si fiabilitatea mai mica, pentru electrocasnice de consum mare cum e masina de spalat sau frigiderul ar trebui un sistem cu o putere de macar 2000-2500W constant.

| frunzarescu a răspuns (pentru DOOOPX):

Vorbesti prostii. Panoul recomandat de tine are capacitate maxima de 30W. Ce masina de spalat ai vazut la 30W?
Masina de spalat are 2000W consumul in momentul in care incalzeste apa, iar la spalare intre 300W si 700W, depinde de masina.

Ai nevoie de un sistem solar puternic, ca acesta https://bit.ly/2HCgeZR

Din pacate costa foarte multi bani.