| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de siropurile, dulceturile ş. a, făcute in casă. sunt sanatoase? Eu cred ca dupa fierbere. mai ramane doar gustul dulce si atat, fara vreun beneficiu asupra sanatatii

2 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Macar sti ca sunt facute din fructe, nu din concentrate, esente si coloranti!

emanuellex
| emanuellex a răspuns:

In stare naturala, fructele se consuma in sezonul lor. In rest, pot fi consumate si in stare de conserve. Daca sunt facute in casa si bineinteles fara conservanti, eu zic ca au rolul lor. Iti dau un singur exemplu: cum iti explici ca siropul din muguri de brad are recunoscute efecte curative asupra cailor respiratorii, daca nu s-ar intampla ca prin fierbere, indelungata chiar in cazul lui, sa nu i se distruga chiar toate proprietatile? Iti sugerez sa servesti cu incredere si o dulceata sau un gem. Au rolul lor.