| anonim_4396 a întrebat:

Ce parere aveti de nazism? Dar de comunism? Credeti ca au adus vreun beneficiu societati in care traim?

16 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

O parere foarte proasta, ambele totalitarisme au facut mult rau societatii umane. Sa ne gandim doar la razboiul mondial si la ce a urmat dupa aceea.

| mgtow a răspuns:

Erau cam la fel pentru ca ambii dictatori ucideau lume fara rost dar prostia era limitata daca exista si in ziua de azi, problema era ca exista multa foamete si in rest orice fraier omorat la o injuratura... avantajele au fost mici pe scurta durata in epoca aia.

| DJohnny a răspuns:

Da (Comunismul, Nazismul nu deoarece a fost foarte important intr-un razboi mondial ceea ce nu e bine pentru regim), insa daca ma gandesc bine Monarhia ar fi adus mult mai multe beneficii in Romania daca era la putere si sunt de parere ca daca Monarhia ajunge la putere acum, in 20 de ani scoate Romania de situatia de la ora actuala. Funda?

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu, au provocat doar foamete, distrugeri şi suferinţă.

" În schimb, prea minunatul şi mult iubitul capitalism ne face pe toţi mai buni, mai darnici şi mai fericiţi. " Bă ce mentalitate au unii...

Nu ştiu dacă într-adevăr au adus, nouă, oamenilor de rând beneficii, însă cu siguranţă actualilor mari politruci din multe ţări capitaliste au adus un model demn de urmat în ceea ce înseamnă distrugerea unei naţiuni şi îndobitocirea unui popor.

| Medema a răspuns:

Nazismul mai avea putin si distrugea o natiune! Comunismul a distrus mai multe mentalitati decat a ucis Hitler evrei! Nu, nu au adus niciun beneficiu!

| LucianStroe a răspuns (pentru Medema):

Ce vorbesti Frantz? De deportarile din Siberia ai auzit? Gulag iti spune ceva? Khmerii rosii?

| Medema a răspuns (pentru LucianStroe):

Da am auzit, dar nu mi-au venit in cap pe moment!

| LucianStroe a răspuns (pentru Medema):

Pai nici n-aveau unde sa-ti vina.

| Medema a răspuns (pentru LucianStroe):

laughing) De unde stiti dumneavoastra domunle Lucian Stroe? Stiu mai multe decat credeti dumneavoastra ca stiu!

| LucianStroe a răspuns (pentru Medema):

Si cam cate stii tu? Cateva sute?

In locul tau n-as fi vorbit doar ca sa ma aflu in treaba. La asa o intrebare de rahat, insa, ce pretentii de raspuns putem avea?

| Medema a răspuns (pentru LucianStroe):

Aveti dreptate in legatura cu intrebarea, este inprecisa! Eu doar mi-am dat cu parerea! Nu va pun la inidoiala cunostiintele de isotrie invata in viata! Spun istorie invatata in viata pentru ca la scoala istoria spune doar o parte din paharul cu sange!

| LucianStroe a răspuns (pentru Medema):

Istoria ca istoria, dar ce ne facem cu limba romana?

| Medema a răspuns:

Basarabia e pamant romanesc, Cadrilater-ul la fel!

| Th3Unknown a răspuns:

Scuze de răspunsul meu off-topic dar îmi place mult poza ta de profil. Assassins Creed nu-i așa?

| jeoytrp a răspuns:

Totusi, exista si conceptul ca razboiul este un rau necesar, pentru ca lumea sa se mai curete, ca asa ganditi-va voi fara nazism si comunism cati eram acum in europa sau pe glob?, dar din punct de vedere social nu au adus nimic bun, au fost regimuri totalitare instaurate prin teroare.

| Serye a răspuns:

Idei excelente. Numai ca la capitolul punere in practica au stat rau de tot. Cat despre democratie, nu te mai obosi s-o cauti, pentru ca nu exista. Opune-te sistemului, dar nu inconstient. Be smart, dude!winking