| Sonia822 a întrebat:

Ce peste fara oase stiti? Insirati.

11 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Pesti fara oase sunt precum oamenii fara muschi, toti avem muschi dar nu toti au muschii proeminenti asa cum au culturistii, cam asa si cu pestii... tine de vorba romaneasca uneori gresita in exprimare.

supadeceapa
| supadeceapa a răspuns:

Hamsi. Sunt prea mici ca să le simți oasele. Eu îi mănânc cu totul laughing.

| Salontanul a răspuns (pentru supadeceapa):

Poti sa le spui chiar Hamsii (cu doi "i")! Nu se vor supara.hee hee

| supadeceapa a răspuns (pentru Salontanul):

Știu, sunt de treabă.

| antimulte a răspuns:

Banuiesc ca pentru mancat, eu unul prefer un peste mai gras, bun de facut pe gratar, iti recomand fitofagul si sanger.

| Paula2018 a răspuns:

Pai daca vrei sa nu te stresezi cu oasele iti iei file de peste si nu ai stres. Peste fara oase nu gasesti. Eu mananc mult somonz dorada si pastrav, in afara de oasele mari vizibile, nu mi se pare ca au multe.

| George12356456 a răspuns:

Pangasius

| crysty1222 a răspuns:

Pesti fara oase nu exista. Dar pesti cu putine oase ar fi: Bibanul, Dorada, Macroul, Pastravul, Merluciu, Sturion, Somon, Somn, Salaul. Poate or mai fi, dar eu i-am enumerat pe cei care mi-au venit acum in minte.

| antimulte a răspuns (pentru crysty1222):

Daca tu spui ca Dorada sau Pastravul nu au oase... imi e teama deja de cei pe care ii consideri ca au.

| crysty1222 a răspuns (pentru antimulte):

Unde am scris ca nu au oase? Am scris ca nu exista peste fara oase, dar i-am enumerat pe cei cu mai putine oase si care sunt destul de usor de scos. Citeste mai bine ce scrie lumea si dupa aia iti spui si tu neplacerile.

| antimulte a răspuns (pentru crysty1222):

Reciteste intrebarea, asa e formulata, "peste fara oase" adica peste cu putine oase, de obicei doar coloana si vertebrele. Si repet, nu stiu ce ai mancat tu, dar Dorada si mai ales Pastravul au destul oase, nu intra la categoria "fara". Neplacerile astea ale tale de cumparator de la pescarie le are orice nimeni. Ms si de "apreciere"winking la mai multe.