| Furnicuta000 a întrebat:

Ce sa pun la dus, perdea sau sticla?
Mi-am mai facut o baie de curand. Am pus wc, chiuveta si pe cealalta parte am lasat un loc de dus cam de 160/100 dar deocamdata nu pot sa folosesc dusul pentru ca stropeste in toata baia. Eu as vrea sa pun perdea dar nu am avut niciodata si nu stiu cum e. Motivele sunt ca e ieftina pe cand geamul din sticla e minim 1000 lei si mi-e si teama ca am auzit ca se poate sparge. Dar perdeaua chiar impiedica apa sa se imprastie? Mentionez ca jos nu e drept, am facut un fel de prag ca sa delimitez zona de dus

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Sifon de pardoseală ai?
Merge o perdea, se monteaza pe bară, cu inele, fixată in tavan. Este mai ieftin.

| mihai69 a răspuns:

Multe pensiuni prin Bulgaria nu au niciun fel de delimitare a dușului de restul băii.
Dacă reușești să protejezi hârtia igienică și prosoapele, e ok și așa.

| ReddY25 a răspuns:

Eu cred că ar da mai bine estetic perdeaua, dar faci cum crezi de cuviință

| Xox0 a răspuns:

Eu de exemplu am perdea. Imi place. De ce? Fiindca nu trebuie sa curat dupa ea cum trebuie sa cureti geamul ala... Si sa freci la el urmele de sapun, de sampon etc. Perdeaua o inlocuiesc si gata.

| Furnicuta000 explică (pentru Xox0):

La cat timp o inlocuiesti?

| Xox0 a răspuns (pentru Furnicuta000):

La cateva luni as zice. si ma costa 10 lei.

| Ilovedinero a răspuns:

Da, perdeaua chiar impiedica apa sa se imprastie insa nu aia la 10 lei, trebuie una cat de cat calitativa.Chestia este ca e mult mai usor de schimbat decat sticla insa, daca iti faci un calcul in 2 ani de folosire a perdelei de dus este egal cu sticla.Sticla dureaza si mai mult si stai linistita ca daca nu bagi parul in ea nu se sparge

| Design2021 a răspuns:

Sticla nu se sparge chiar asa de usor, si da este costisitoare.
Si cu perdeaua tot este mai ok, fata de sa nu iti pui nimic, apa se imprastie daca nu ai scurgerea un pic in panta.

Una este sa dai cu dusul din greseala pe langa tine sa stropesti perdeaua si alta este sa nu ai perdea si stropesti totul in baie.

| MihaelaIon a răspuns:

Buna! Ce insemna un fel de prag de dus? Cum sunt cele de pe:
https://florinart.ro/categorie-produs/praguri-de-dus/