| Jugal a întrebat:

Salutare tuturor. am un prieten care vrea sa-si faca o casa. mentionez faptul ca nu este un om foarte bogat si as vrea sa intreb pentru el cam cat l ar costa sa-si construiasca o casa de la 0 (teren are) o casa mica, cu o baie, o bucatarie, o camera de zi, 2 dormitoare. toate aceste camere sa fie mici de ex baia de 2m pe 1 m, adica sa nu fie mari ci chiar micute, cat sa poata incapea mobilierul si ce-o mai fi..si-ar vrea sa stie cat l-ar costa (cu totul chiar si cu parchet, varuit, mobilier, cada baie, chiuveta, instalatii, tot tacamul...Cat ar costa aproxim (toate fiind la pret mediu, deci nu va ganditi la mobila de 50 milioane.) E mai ieftina o casa din lemn sau una zidita clasic? vrea sa stie un pret aprox si in cat timp e gata, locuibila? Va multumesc si scuzati scrisul!

Răspuns Câştigător
| raluk27 a răspuns:

Pai la 2 pe 1, nu știu ce mobilier iti incape. Daca ar fi sa estimez in cost minim pentru o casa cat de cat decenta as zice undeva la 80.000 -100.000 lei. Logic ca o casa din cărămidă va fi mai scumpa decat una din lemn, dar si mai trainica.
Intrebarea e mult prea generala. Exista costuri pe care nu ai cum sa le estimezi. De exemplu, cat fier beton iti trebuie la fundatie, cati saci de ciment, cate galeti de var, cate de gled? Cat iti cere firma de constructii pentru zidire si manopera? O casa "mananca" bani luna de luna. Abia spre final poti estima un cost total.
Apoi, perioada de executie poate varia. Iarna nu e bine sa construiești, iar daca nimeresti o vara ploioasa, iar te intinzi cu lucrarile.

| Jugal explică (pentru raluk27):

Si care ar fi diferenta de pret dintre una de lemn si o casa din caramida? mersi mult de tot!

| raluk27 a răspuns (pentru Jugal):

Aproape dublu. Depinde de lemn si depinde de caramida. Si materialele astea sunt de mai multe categorii. Insa eu as recomanda din caramida, ulterior izolata.

| Jugal explică (pentru raluk27):

Asta inseamna ca acel pret "80000-100000 lei" este valabil pentru o casa din caramida? Si cea din lemn ar fi aprox 40000-50000lei sa inteleg.

| raluk27 a răspuns (pentru Jugal):

Da, pentru caramida.