| anonim_4396 a întrebat:

Ce valori nutritionale au rosiile? Sunt sanatoase?

3 răspunsuri:
| andreea8888 a răspuns:

Rosiile sunt foarte sarace in calorii, dar pe langa ascest fapt, sunt benefice si datorita faptului ca subtiaza sangele, previn atacurile si infarcturile, precum si diabetul!
Poti papa linistit/a aceste legume, sunt pur si simplu delicioase si sanatoase!

| just4fun_8801 a răspuns:

Da sunt extrem de sanatoase si sunt poate printre singurile legume care au un aport de calorii, proteine, lipide si glucide extrem de mic respectiv : 20 1.1 0.3 3.1 deci poti consuma fara nici o problema rosii in perioada oricarui regim alimentar.Eu le folosesc in prima perioada a unui regim alimentar de slabire pentru clientii "infometati" dupa ora maxima a ultimei mese pentru a nu le crea un total discomfort

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Bună.
Sunt sărace în calorii: 20 calorii/100 de grame.
Sunt recomandate în salate, conțin beta caroten benefic pielii, bogate în săruri alcaline care purifică sângele, reduc concentrația de uree, combat aciditatea gastrică și constipația.
Pa, pa.