| Marius_Elvis_Dutulescu_1993 a întrebat:

Salut,
Pe conservele de sardine sunt inscriptionate valorile nutritionale pentru 100 g produs insa conserva are cantitate neta 125 g si cantitate dupa scurgere 90 g. Ce valori are conserva pana la urma?

2 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Faci o "regulă de 3 simplă" şi calculezi valorile nutriţionale la toată conserva ( adică la cele 125 gr )!

Toate cele bune!

| cristimihailov a răspuns:

Eticheta arata 100g de produs ce contin si nu ce contine intreaga conserva. Ci doar 100g din produs.

Daca scurgi cele 35de grame, pentru a ajunge la 90 de grame, eticheta nu mai este valabila deoarece ai modificat produsul.

Scurgand lichidul ai scurs si o parte din grasimi, zaharuri, etc substanta uscata neafectand-o preamult. Deci eticheta in sens absolut nu mai conteaza, pentru ca se considera alte proportii acolo pe care le-ai modificat.

Daca lichidul este format mai mult din apa, sa zicem conserva de ton, atunci nu afectezi prea mult si poti sa consideri in general vechea eticheta. Daca insa lichidul este zeama unui compot, atunci afectezi semnificativ eticheta deoarece arunci si destul de mult zahar.

Asa ca raspunsul ar fi ca depinde de tipul de conserva daca mai poti sau nu sa folosesti informatiile de pe eticheta.