| anonim_4396 a întrebat:

Cum vine asta, valori nutriționale per baton 60 g/per 100 g. Nu putea sa scrie direct cât are un baton de 60 g? Mie îmi sună a fraiereala

4 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Da, pe față. Îți spune cu cât te-a fraierit.

| Furnicuta000 a răspuns:

Inseamna ca ambalajul de la batonul ala e singurul ambalaj pe care l-ai citit pana acum. Mergi intr-un magazin si uita-te de curiozitate pe vreo 50 produse alimentare si o sa vezi ca aproape 99% au trecute caloriile la 100 g.
Explicatia? E mai usor sa faca tabel/paragraf cu valorile nutritionale la 100 g si apoi sa le imprime pe produse similare dar cu gramaj diferit, nu stau prea multi producatori sa scrie valorile pentru fiecare gramaj in parte.

| anonim_4396 explică (pentru Furnicuta000):

Cred că tu nu prea ai citit pe ambalaje, la majoritatea sunt trecute informațiile nutriționale per 100 grame dar și per cantitatea actuala, langa

| Yee a răspuns:

Cred ca legea ii obliga ca raportul sa fie ceva /100 g din acel produs, e un soi de standard international sau ceva.

Pana la urma daca vrei sa auzi pacaleala la gramaj, tic-tac e trecut ca aliment fara zahar (aprox sub 70g zahar) dar ele au peste 60% zahar (masa uneia fiind foarte mica).