| anonim_4396 a întrebat:

Chiar dacă scrie în manualul de utilizare al unui aspirator, e totuși optim să spălăm filtrul după fiecare utilizare?
La acel filtru stil burete mă refer.

Răspuns Câştigător
| DjSannan a răspuns:

În general, este recomandat să spălați filtrul aspiratorului după fiecare utilizare, în special dacă aspirați praf sau alte particule fine. Acest lucru poate ajuta la prevenirea obstrucțiilor și la menținerea performanțelor aspiratorului la nivel optim. Filtrele din spumă sunt ușor de spălat, de obicei, trebuie doar să le clătiți cu apă curată și să le lăsați să se usuce complet înainte de a le reutiliza. Asigurați-vă că urmați instrucțiunile de curățare specifice pentru filtrele aspiratorului dvs., deoarece unele modele pot avea nevoie de îngrijire suplimentară.

5 răspunsuri:
| gemeni6226 a răspuns:

Chiar dupa fiecare utilizare nu spal, la inceput o spalam dar pe urma mi-am dat seama ca ajunge la 3-4 utilizari cand deja se vede cu ochiul liber ca e timpul, deoarece asa incarcat de praf nu mai aspira la fel de eficient.

| helpforyou a răspuns:

Poți desigur să- l speli, dar gândește-te și la uzura lui. Ce faci dacă este prea uzat?

Bula
| Bula a răspuns:

Cel mai indicat este sa prafuiesti filtrul usor, cu grija, cu o pensula cu fire lungi si moi.
Aceasta curatare se face cand filtrul de umple de praf si nu mai aspira destul de bine.
Spalare se poate face la intervale de jumat de an - un an.
Sa te asiguri cu 2-3 filtre de rezerva!

| daniela1107 a răspuns:

Eu îl curăț la una din cinci folosiri laughing)

| darrio2007 a răspuns:

Daca așa scrie așa trebuie sa faci.