| Georgy78 a întrebat:

Cine imi da si mie niste retete de dulciuri? Vreau sa fie usor de preparat.

Răspuns Câştigător
| DiannaaMiha a răspuns:

O sa ti le dau pe cele pe care mama le face de fiecare data cand avem pofta de ceva dulce...
1.http://www.bucataras.ro/retete/prajitura-cu-suc-fanta-26454.html,doar ca in loc de crema aia de branza foloseste crema de mascarpone

2. http://bettykitchen.wordpress.com/2010/12/22/prajitura-corina/

3. http://rebeca-cakes.blogspot.ro/2013/03/prajitura-cu-visine-si-cocos.html

4. http://www.haisagatim.ro/2010/12/prajitura-tavalita-cu-nuca-de-cocos-2.html (asta e ceam mai simpla) :D

Sau poti sa iei din'alea la cutie pe care le prepari in cateva minute... putin lapte...si bambam prajitura este gata

4 răspunsuri:
| oprescudorin11 a răspuns:

Cele mai usor de preparat(in opinia mea):
1.crema de zahar ars
2.serbet de...
3.clatite
retetele se gasesc pe bungust.ro
Sunt si ieftine si rapide.

| Codeine a răspuns:

Nu te complica poti lua de la Dr. Oetker : musuroi de cartita,clatite pufoase,briose, budinca etc(la cutie-plic, si prepari). Usor, practic, rapid si ieftin. happy

| Astella a răspuns:

Clatite cu Banane si Ananas/Kiwi
Reţetă cu timp de pregătire
10 minute

Usoara

2 portii

Reteta propusa

4.20 rating / 5 votes

Se pun in blender 2 banane, 2/3 oua si 3 felii de kiwi sau ananas. Se amesteca la blender pana totul devine pasta, dupa care se pune in tigaie compozitia si se prajeste ca o omleta/ clatita. Portii: 2 Clatite Pot fi servite simple sau cu un gem mai acrisor

Reţete similare
Musuroi de cartita
Prajitura cu banane si crema. [vezi reţeta]
Pui cu rozmarin la cuptor
Pui foarte gustos si aromat la cuptor [vezi reţeta]
Pate tartinabil de somon
Bogat în grăsimi sănătoase [vezi reţeta]
Mini eclere
Mini eclere cu budinca si frisca [vezi reţeta]
Salata de telina cu iaurt si pui picant
Aceasta salata poate fi o cina minunata sau un aperitiv perfect la pranz [vezi reţeta]
Ingrediente
2/3 oua
2 banane
3 felii de ananas/kiwi
Mod de preparare
1. amesteci la blender ouale, bananele si ananasul/ kiwi
2. le pui in tigaie la foc mic
3. se fac exact ca si clatitele, doar ca putin mai groase

| RoxyRox22 a răspuns:

Ingrediente
1 kg crema de branza (gen philadelphia), eu am folosit branza pentru prajituri la galetusa de la Lidl 4 oua 3 LG faina 2 LG smantana 3/4 cana zahar coaja razuita de la o lamaie extract vanilie- o lingurita 1 pachet biscuiti digestivi - 200 gr 75 gr unt topit
Mod de preparare

Avem nevoie de o tava cu peretii detasabili(de 24 sau 26 cm) iar pe fundul tavii am pus hartie de copt.Biscuitii ii sfarmam bine cu ajutorul unui robot de bucatarie apoi adaugam untul topit cu amestecam pana capata un aspect nisipos. Ii punem in tava si ii presam cu mana pana ii uniformizam.

Branza o mixam cu zaharul apoi adaugam faina, smantana, lamaia, vanilia, amestecam bine iar la urma adaugam cate 2 oua o data, pe care le batem putin cu furculita. Nu trebuie mixat mult, doar pana ce ouale se incorporaza.

Blatul de biscuiti se poata da la cuptor 10 minute la 180 grade (e optional, eu am facut ambele variante si sunt ok) dupa care turnam amestecul de branza si punem prajitura intr-o alta tava umpluta cu apa pana la jumatatea tavii si o dam la cuptor 40 minute la 180 grade iar apoi o mai lasam 20 minute la 150 grade.

Dupa ce se raceste la temperatura camerei o dam la rece minim 2 ore.