| Zumbalaarebeca a întrebat:

Cine stie cum sa prepar surimi altfel decat prajiti?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Faci o salata.
Reteta am mai dat-o cuiva, asa ca am copiat-o exact.

Ingrediente: 2 cartofi fierti, 2 morcovi mari fierti, 2 castraveti murati potrivit de mari, 1 cutiuta porumb fiert, 1 cutie surimi/batoane de crab/se gasesc in orice supermarket, 150 g varza verde, 1 ceapa micuta, 150 g pastrama/rulada, maioneza.
Mod de preparare: - tai toate ingredientele la marimea bobului de porumb si amesteci totul cu maioneza, pe care o gasesti in comert. Atentie...castravetii taiati ii storci de zeama, iar daca cineva din casa nu suporta ceapa, iti dau un pont... pui apa la fiert intr-o cana, cand fierbe pui ceapa in apa 30 de secunde, apoi o rastorni intr-o strecuratoare, o clatesti imediat cu apa rece, o storci si apoi o pui in salata/poti folosi metoda cu ceapa pentru orice salata/.
Simplu si... pofta buna! Este o salata de care nu te mai saturi.
Ca sa nu-ti iasa prea multa salata, pune ingredientele in cantitati egale cu cantitatea de surimi, mai putin ceapa.

1 răspuns:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face kimbap cu ei.
Ma rog, iti trebuie si alte umpluturi, gen omleta, castravete, kimchi eventual...plus orez, otet de orez, ulei de susan, foi de alge de mare (am vazut ca sunt in supermarketuri de la Blue Dragon, gata prajite).
Cauta retete de kimbap online.
E putin de lucru, dar ies frumos, si sunt gustoase, rulourile.