| UmbraDeVulpe a întrebat:

Cineva care pune in masina haine deschise cu haine inchise asa impreuna si nu se strica niciuna? Daca da, cum? Ce trebuie facut ca sa le poti pune asa si sa nu strici nici o haina?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Vezi ca ti s-a mai raspuns la intrebarea asta acum cateva saptamani, cand ti-am spus clar ca NU s eamesteca rufele intre ele, albe cu rosii si colorate, ci se separat si se spala separat!

Ia de reciteste isoricul interbarilor tale:
https://www.tpu.ro/utilizator/acpeij/intrebari/

| dullcat a răspuns:

Daca nu ma insel, am avut aceasta discutie de inca vreo doua ori.Instructiunile de pe etichete, inclusiv spalarea in masina doar cu haine de aceleasi culori, sunt puse acolo cu un scop foarte clar. Daca vrei sa sfidezi regulile sa afli ce se intampla, esti liber le amesteci pe toate la gramada.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Ai zis ca le speli la mana.Ti-ai cumparat intre timp alta masina de spalat?

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Daca locuiesti singur si nu ai multe haine, cam degeaba iti iei una.Ca sa nu iti mai complici existenta, ai grija ce haine iti cumperi pe viitor, sa le poti combina pentru cand vei folosi masina de spalat.

Răspuns utilizator avertizat
| dullcat a răspuns (pentru UmbraDeVulpe):

Tu trebuie sa iti calculezi in functie de nevoi.La sfarsitul saptamanii cate haine se aduna? O masina de spalat are o capacitate medie de 7-8 kg, insa pentru o singura persoana e mult (vor astepta hainele acolo mult si bine pana se aduna gramezile de spalat). Exista si mai mari pentru familii sau cu cuve mai mici (4-5 kg), pentru o persoana.

| darrio2007 a răspuns (pentru dullcat):

Cred ca spala altceva la mana.

| melanya a răspuns:

Eu de obicei pun o mașină cu rufe colorate la spălat, apoi dacă mai am loc pe sârme, pun și o mașină cu rufe negre, gri și bleumarin. Dacă am o bluză roșie, prefer să o spăl de mână, ca să nu strice alte haine, dacă o spăl la mașină.