| Tudor7654 a întrebat:

Daca ai haine la care scrie ca se spala in masina de spalat iar tu le speli cu mana se strica sau? Sau poti sa speli si de mana orice haina cand nu poti sa speli cu masina?

10 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Poti spala de mana orice haina, daca respecti conditiile inscrise pe fiecare obiect (temperatura apei si modul de fercare sau stoarcere).
Evident ca le poti spala si la masina.

| Tudor7654 explică (pentru Violleta2022):

Si atunci de ce scriu asa ca sa le speli cu masina daca poti si cu mana

| Violleta2022 a răspuns (pentru Tudor7654):

Fiindca nu-i nimeni nebun sa spele 20 de tricouri la mana, 10 perechi de chiloti si 5 maieuri la mana, cand pui totul la masina de spalat si tu nu mai pierzi 2 ore sa le speli la mana.
Economisesti timp si eviti sa faci basici la maini de la spalatul manual, de aceea este recomandata spalarea cu masina de sapalat.

| Tudor7654 explică (pentru Violleta2022):

Asta asa e

| Tudor7654 explică (pentru Tudor7654):

Dar daca ai sa zicem haine albe prea putine atunci nu poti sa le speli decat cu mana ca nu e bine daca pui atat de putine haine in masina

| Tudor7654 explică (pentru Violleta2022):

Asa e nu? Ca daca ai prea putine haine albe nu poti decat cu mana ca nu e bine asa putine haine in masina

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

1. Nu. 2. Da.

| Fatamuntilor a răspuns:

Sunt masini de spalat care au programe pentru spalaturi delicate.
In pricipiu poti spala aproape orice la masina daca respecti indicatiile de pe etichete.
Nu orice haina merge la 60 de grade, e de ajuns 40. SAU chiar 30.

| Tudor7654 explică (pentru Fatamuntilor):

Dar daca ai prea putine haine albe adica sa zicem doar vreo.3 -4 atunci le speli de mana nu? Ca nu se pun asa putine haine in masina

| Fatamuntilor a răspuns (pentru Tudor7654):

Merg spalate de mana.Nu are rost sa consumi apa si curent pentru 3 tricouri
Parintii si bunicii nostri au spalat o viata intreaga la mana.
Sunt si acum destui care nu apa curenta si cara apa, o incalzesc si spala de mana.