Întrebare recomandată | fllu07 a întrebat:

Cu ce sa inlatur mirosul urat din frigider? desi l-am dezgetat, si l-am spalat, cu detergent de vase, cu spuma, si apoi clatit bine cu apa, mirosul urat tot persista. ce sa fac?

12 răspunsuri:
| stitch2402 a răspuns:

Cu otet

| sickoffallthings a răspuns:

1.pune intr-un paharel niste bicarbonat de sodiu (praful ala care se foloseste la prajituri) in frigider. am experimentat si "functioneaza"
2. la urmatoarea spalare sa folosesti si niste otet

| NeymarJr11 a răspuns:

Otet, merge 100%, dispare mirosu big grin am facut la tara.

| IoanaMihaela a răspuns:

Eu de obicei las o farfurie de ciorba cu otet pe fund, nu in pahar ca e suprafata mica de contact cu aerul din frigider! Si lasa-l 5-6 ore dar cu frigideru oprit. nu pe rece!

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Se poate spăla cu apă călduţă în care pui puţin oţet.

Sau se poate folosi cărbune : este de cumpărat un "glob" de cărbune/grafit care se pune pe un raft din frigider.

Sau se poate pune o căniţă cu puţin bicarbonat de sodiu alimentar ( păstrezi căniţa pe un raft din frigider ).

Toate cele bune.

| ONXJoker a răspuns:

Schimbăl...

caramela
| caramela a răspuns:

Bunahappy
dupa ce il stergi cu bicarbonat, apoi cu otet, pune in castronel (unu mic) otet si lasa-l in frigider..eu asa procedez...
O seara bunahappy

| morningstar a răspuns:

Il poti sterge cu o cana de apa in care ai stors 1 lamaie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Buna!
Poti pune o lamaie taiata in jumatate pe farfurie dupa ce-ai spalat bine frigiderul.
Te pup!

| TeaMardare a răspuns:

Buna! Mirosul neplacut dispare daca este spalat cu apa si otet (o jumatate de cana de otet la 1 l de apa) sau cu apa si zeama de lamaie (o lamaie la 2 cani de apa). Se clateste cu apa rece din abundenta si gata! :) Din cand in cand, eu asez intr-un pahar in usa frigiderului fie boabe de cafea, fie 1-2 lingurite de cafea macinata. :)
Uite cate sfaturi utile aici: http://feellikecooking.ro/cele-mai-bune-trucuri-pentru-curatenie/
http://feellikecooking.ro/otetul-arma-universala-din-camara/
Spor la treaba! :)

| maddy673 a răspuns:

Pai cand cureti frigiderul sa folosesti si putin otet...iar ca sa fi mult mai sigur/a
ca nu o sa mai miroase deloc pune si putin bicarbonat pe o farfurioara si pune-o in frigider(il vei schimba la cateva saptamani) happy
o zi frumoasa!winking

| maddy673 a răspuns (pentru ONXJoker):

Apropo "scimbal" se scrie cu cratima "schimba-l"
ooooffffffffffff limba romana crying