| DanaQ a întrebat:

Cu ce se curata zaharul ars cazut pe tava inferioara din cuptorul aragazului? Am facut niste borcanele cu dulceata de capsuni si le-am bagat in cuptor pentru 30min,la foc mic,timp in care s-a prelins dulceata dintr-unul din borcane. Am facut greseala sa nu le pun intr-o tava, iar acum ma chinuiesc sa curat siropul ars si nu reusesc. Incerc cat mai bland sa inlatur arsura, fara obiecte sau substante abrazive care sa deterioreze cuptorul. Cuptorul e cel obisnuit al unui aragaz obisnuit, nu e electric. Are cineva vreo sugestie? multumesc.

6 răspunsuri:
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Scoţi tava din aragaz, pui apă caldă/fierbinte în ea, pui Pur/Fairy şi laşi la muiat cel puţin 1 oră, apoi încerci să cureţi - eventual foloseşti şi un burete puţin abraziv + un praf/cremă de curăţat ( Tix, Cif, etc. ).

Toate cele bune.

| stlucian a răspuns:

Incalzeste-l usor si cu apa calduta/praf de curatat(tix)

| StefanChriss a răspuns:

Stiu ca e un sfat non-comformist oarecum, dar te sfatuiesc sa speli cu Fariy si apa calda. Eu il folosesc pentru orice, vase, aragaz, chiuveta(din bucatarie), am spalat chiar si gresie si faianta cu Fairy si pana acum a functionat de fiecare data laughing Si foloseste partea aia mai rigida a unui burete de vase obisnuit, de obicei nu zgarie rau.

| MoshEne a răspuns:

Incearca sa pulverizezi cu degresant si sa lasi cateva minute sa isi faca efectul dar poti incerca si cu o carpa umeda lasata sa inmoaie resturile

| DanaQ explică:

Multumesc tuturor pentru raspunsuri! Pana la urma o sa incerc si cu detergent de vase si cu un burete usor abrazic daca nu reusesc cu altceva. Problema e ca zaharul s-a intarit complet si nu se da sters cu nimic. Acum o ora am pus bicarbonat de sodiu cu otet, am lasat 30min sa actioneze si am sters, insistand pe ortiunea cu zaharul ars, dar mare lucru nu s-a dus. Anterior am turnat apa in cuptor [tava de care zic e cea fixa, de deasupra flacarii cuptorului, deci nu se poate scoate] si am lasat-o sa se incalzeasca bine sperand ca se va mai topi din zahar. Dar nu a fost asa! Am turnat apoi si apa clocotita si am lasat-o sa actioneze, nici asa n-a mers.

| DanaQ explică (pentru DanaQ):

*abrazic = abraziv