| anonim_4396 a întrebat:

Am un aragaz pe gaze cu cuptor electric de la Hansa, iar cand dau drumul la cuptorul electric, furtunul de gaze din spate se incalzeste ( nu tot ) si nici nu atinge suprafata din spatele aragazului. Ce poate fi?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Furtunul trebuie indepartat sa nu se incalzeasca de la caldura cuptorului.
La nevoie schimba furtunul cu unul mai lung (de 1m) si indeparteaza-l suficient de cuptor.
Montarea sa-l faca un instalator de gaz autorizat!

| mihai69 a răspuns:

1. e indicat ca pentru legătura la rețeaua de distribuție a G.N. să folosești „furtun" din metal gofrat, nu din cauciuc. (asta e și recomandarea celor de la gaze). http://www.metroterm.md/storage/upload/Products/13992M.jpg = cam așa ceva.
Și dacă „atârnă" prin spatele cuptorului, nu strică o folie de izolație termică între el și cuptor.
http://www.cuptoarepizza.ro//resurse/img/produse/10935---1.jpg
http://dennver.ro/shop/images/6038515.jpg

Deși ar fi mai bine să cauți o metodă de pozare a lui care să elimine această suprapunere. Vezi că aragazurile (plitele cu gaz) au posibilitatea se mutare a mufei de intrare simetric stânga / dreapta - poate ar fi bine să profiți de facilitatea asta. Și dacă nu te pricepi, cheamă un instalator autorizat. Și pe ăla dacă-l vezi că verifică etanșeitatea cu apă și detergent, dă-l afară și caută unul adevărat, care are și aparat de măsurat concentrația de CH4 în aer.

| oz_1736 a răspuns:

O izolare mai buna in spatele cuptorului. Dar nu improvizatie, ca iei foc