| RandomGirl a întrebat:

Cu ce se poate inlocui painea?

Răspuns Câştigător
| BiuL a răspuns:

Eu iti recomand sa o inlocuiesti cu rondele de grau expandat. Bineinteles fara ciocolata sau alte chestii de genu.

| RandomGirl explică (pentru BiuL):

E o idee foarte buna, nu m-am gandit la asta pana acum, multumesc frumos pentru sugestie happy

| BiuL a răspuns (pentru RandomGirl):

Sa-ti fie de folos!

17 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cu orez sau daca vrei cu paine de secara, graham, cereale

| PŞtefaniaP a răspuns:

Cu niste franzele, cornuri (fara ciocolata si altele. ).

| Stella17 a răspuns:

Painbea o poti inlocui cu:

Cartofi nature
Orez
Paste
Mamaliga
Tortilla
etc

Sper ca te-am ajutat!

| printesatha69 a răspuns:

Cu mamaliguta si branzicabig grin

| ServicePC a răspuns:

Painea este o sursa bogata in amidon si carbohidrati complecsi, iar consumata in exces, poate provoca ingrasarea. Daca ai hotarat sa scoti painea din dieta alimentara, ai luat o decizie foarte buna. Partea rea insa este aceea ca painea este un aliment care te poate ajuta sa atingi mai repede senzatia de satietate. Lipsa acesteia poate fi insa compensata fara nicio problema.

Orez

In general, orezul este o varianta foarte buna pentru a inlocui painea in orice dieta. O felie de paine are aproximativ acelasi numar de calorii precum o portie merdie de orez. Orezul brun este o alegere mai sanatoasa, spre deosebire de orezul alb. Orezul brun contine mai multe fibre si este mai putin rafinat.

Consuma orezul fiert, cu putine condimente si putina sare. Il poti manca simplu, sau in combinatie cu bucati mici de piept de pui, ou, creveti sau fructe de mare.

Paste

Pastele sau macaroanele sunt un inlocuitor bun pentru paine. O portie medie de paste este echivalenta cu trei felii obisnuite de paine. Daca pastele consumate sunt facute din grau sau dintr-o combinatie de cereale integrale, ceea ce inseamna ca acestea contin mai multe fibre, care stimuleaza activitatea intestinelor si, astfel, procesul de slabire.

Poti consuma pastele cu sos natural de rosii, cu condimente (busuioc, maghiran etc.), dar si cu bucati mici de pui, peste (ton - pentru un plus de acizi grasi Omega 3) sau legume cu diverse sosuri.

Tortilla

Tortilla nu este doar gustoasa, dar se numara printre cele mai bune alimente cu care poti inlocui painea. Aceasta nu este potrivita doar pentru persoanele care adopta o dieta mexicana, ci si pentru cele care un regim alimentar obisnuit. O portie de tortilla contine doar 90 de calorii si este mult mai sanatoasa decat painea alba.

Porti consuma tortilla cu somon, humus, fasole batuta, spanac, ton, cascaval etc.

Cum sa inlocuiesti painea in dieta

La micul dejun, in loc de paine prajita, consuma tortilla cu o omleta. De asemenea, la masa de pranz poti opta pentru o portie de orez cu legume, creveti sau pui. La masa de seara, poti manca o portie mica de paste integrale, cu sos de rosii si mult busuioc sau pastrunjel proaspat.

| RandomGirl explică (pentru ServicePC):

Atat de multe optiuni! Cred ca o sa aleg tortilla si am vazut tutoriale pe YT cu retete, iti multumesc frumos pentru acest raspuns complet happy
Nu inteleg de ce nu merge sa iti dau funda sad

| ServicePC a răspuns (pentru RandomGirl):

Cu placere, si eu iti multumesc.

| DeeaD1 a răspuns:

Cu cartofi nature, orez etc.

| 2AN7 a răspuns:

Pai daca vrei sa slabesti nu mai manca paine dar daca nu poti sta fara paine mananca paine neagra foarte putin... eu eram plinut pe la 12 ani si acum numai sunt deloc asa nu ma mai cunoaste lumea pe strada laughing poate e si de la sport dar la o felie de paine neagra faceam 30 40 de flotari crede-ma daca esti fata nu ti-as recomanda asta!

| RandomGirl explică (pentru 2AN7):

Am inlocuit painea cu tortilla happy, multumesc insa pentru sugestie.
Le fac in casa cu ingrediente cat mai naturale, fara drojdie si sunt tare incantata de ele; au putine calorii, pot sa pun ce vreau in ele si sa le impaturesc ca un burrito/shaworma(ador asta big grin)
Apropo de flotari, m-am apucat sa fac, dar desigur ca nu am forta in maini si nici in genunchi nu prea pot sa le fac, asa ca am facut la perete 4 seturi de cate 20 si dupa am reusit sa fac in genunchi vreo 10 yay big grin. Nu e mare realizare, stiu, dar ma bucur ca am reusit sa fac ceva care inainte nu puteam deloc.
O noapte placuta big grin

| 2AN7 a răspuns (pentru RandomGirl):

Multumesc la fel sper ca ti-am fost cat de cat de ajutor! Dar tu daca esti fata poti face abdomene!

| poilkjmnb a răspuns:

Cu mamaligalaughing

| RandomGirl explică (pentru poilkjmnb):

Am auzit si eu de mamaliga, dar nu pot sa o mananc simpla, trebuie sa pun si smantana si branza si asa ingrasa laughing

| Sara67 a răspuns:

Depinde daca vrei sa tii dieta inlocuieste-o cu paine Graham, paste sau cartofi fierti in coaja

| Grove1234567890 a răspuns:

Hm..painea..Depinde de ce vrei sa o inlocuiesti.Banuiesc ca pentru slabit happy.Nu trebuie neaparat sa o inlocuiesti, ci sa nu mananci, iar cu timpul te vei obisnui fara (o vei consuma doar in mancaruri speciale, cum ar fi un sandwich happy ). Ai putea sa mananci mai multa..mamaliga :* Sper ca te-am ajutat :X