| idanna a întrebat:

Cum as putea coace niste vinete daca nu am plita. direct pe flacara de la aragaz? Ma gandesc ca vor avea numai gust de fum...Deci...
Mersi pentru raspuns

Răspuns Câştigător
SoftCristi
| SoftCristi a răspuns:

Pe mine mama asa m-a invatat. Pe flacara de la aragaz, puse pe suportul ala de oale si etc, le intorci, le intepi cu o furculita unde vezi ca se umfla si nu se sparg, apoi le cureti pr un fund de lemn ceva...
Spor!
PS: Nu uita sa pui si maioneza si putina ceapa!winking

10 răspunsuri:
mira
| mira a răspuns:

Poti sa le coci si pe o bucata de tabla. La magazinele de menaj mai putin pretentioase se gasesc tablite cu maner de forma rotunda care se potivesc pentru ardei si vinete.In ultima vreme eu coc vinetele in Dry Cooker despicate in jumatate.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

De ce nu le coci in cuptor? Se coc foarte bine si, in plus, se curata foarte usor dupa ce se racesc.
Le pui frumos in tava de la cuptor, exact deasupra flacarii si le intorci ca sa se coaca bine. In total, dureaza cam 30 de minute daca e cuptorul incins cand pui vinetele.

ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

@antzi: Ce-i aia, "doba"?

| DeDeTweety a răspuns:

Le poti face pe flacara de la aragaz. Apoi le pui in chiuveta aproape plina cu apa si le cureti.Problema este ca aragazul va fi foarte murdar, dar il vei curata cu ceva bun...

| fabiola a răspuns:

Merg in cuptor sau daca ai gratar pentru flacara de aragaz! Dar nu uita sa le intepi cu furculita din loc in loc, altfel explodeaza! Merg si direct pe flacara dar protejeaza aragazul cu o folie de aluminiu! Nu au gust de fum si ies mult mai albe!

| anytha13 a răspuns:

Sa stii ca le poti face si pe ochiul de la aragaz mama asa face si nu au gust de fum!
Incearca!:*

| andrei a răspuns:

Nici eu nu am dar mama pune o bucaat de tabla (cred) pe aragaz si pe tabla vinetelewinking

| madia a răspuns:

Vinetele se pot coace si in cuptor.

| amaadina a răspuns:

Pune pe ochiul de la aragaz o bucata de fonta, si coace vinetele pe bucata aia, poti coace si ardei pe ea happy

| antzy a răspuns:

Sal
daca ai aragaz indeamna ca ai si doba deci le poti coace si in doba la foc potrivit eu le mai coc si pe supotu pe ce pun oala fierbinde dar dedesubt pun o folie sa nu dea flacara direct in vinete