| existential a întrebat:

E legal sa ai 2 aragaze in apartament? Unul pentru gatit, altul pentru incalzit in dormitor la iarna? Pe aici de regula caloriferele sunt cam sloi. Ma gandesc ca as putea sa fac o modificare la furtunul care intra in aragaz...
As putea sa-mi montez centrala, dar nu vreau sa investesc in apartamentul asta.
Gazele sunt la comun cu toti din bloc, vreo 40 de apartamente.
Sigur, n-as pune ditamai argazul in camera. As lua o plita pe gaz mai mica.

18 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Daca nu ar fi fost gazele la comun nu ai incerca sa faci asta. Nu este recomandat.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ma gandesc ca as putea sa fac o modificare la furtunul care intra in aragaz...
Asta să nu faci. O asemenea modificare te poate costa viața.
Să te încălzești cu gazul dintr-o butelie nu merită financiar.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Nu te apuca sa faci improvizatii la gaze ca explodeza, cumpăra ti un calorifer electric pe care il vei folosii iarna in siguranta fara incidente.

| NoTurbinaNoGood a răspuns:

"Ma gandesc ca as putea sa fac o modificare la furtunul care intra in aragaz..."
Asta nu e legal, nici sigur.
Ia un incalzitor dedicat spatiilor de locuit, nu fi pietar!
La aragaz se incalzesc sarmalele, nu oamenii. Un aragaz degaja mult co2, e o prostie sa iti pui asa ceva in camera de locuit. Ar trebui sa stai cu geamul deschis cat timp il tii aprins.
Iti recomand un calorifer electric cu ulei, sunt foarte eficiente, iar pretul electricitatii e cam la fel cu cel al gazului. Plus ca nu ai riscuri, daca prizele sunt ok.
https://www.emag.ro/......D73128BBM/

| anonimg a răspuns:

1. Modificari neautorizate nu ai voie sa faci la furtunul de gaze. Chiar daca iti pui centrala -sau orice altceva- trebuie cineva autorizat sa o faca.
2. Orice flacara consuma oxigenul din camera.
Mai multe informatii gasesti aici:
https://www.csid.ro/......-16102022/

| Wr3nch a răspuns:

Legal da, dar aragazul nu e gandit pentru incalzit si nici eficient nu e. Iesi mai bine cu un calorifer electric pe ulei.

| Catrice a răspuns:

Super,dacă zici ca nici nu vrei sa investești în apartament, nici nu o să-l mai ai pana la primăvară. Ma rog, nici vecinii...

| Frank51 a răspuns:

Eu n-aș încălzii cu gaz nici gratis!

| romeo78 a răspuns:

Legal pentru gătit poți avea n număr de aragaze. Dar, pentru încălzit aragazul nu este conceput pentru încălzire.
Există sisteme de încălzire cu gaz, flacără deschisă, dar recomandate pentru spații comerciale deschise cu ventilație corespunzătoare.
În cazul folosirii unui aragaz pentru încălzire și aveți vreun incident în care vor interveni pompieri, după aceea veți fi tras la răspundere, veți putea fi dat în judecată de vecini și veți suporta toate cheltuielile de renovare a imobilului, apartamentelor avariate, distruse.

| Sophieka a răspuns:

Buna

Nu stiu aceste informatii dar aragazul nu este eficient pentru a incalzii o camera!

| SingleForOne a răspuns:

Se pare că ești fan de senzații tari...hee hee unii sunt pe iarbă, alcoolice, tu ești pe gaz

| CassiusAlexander a răspuns:

Nu o să încălzească cine știe ce.

| Gligore2000 a răspuns:

In primul rand iti consuma oxigenul din camera.
Apoi emana bioxid de carbon si in unele situatii monoxid de carbon.
Sunt sanse mari sa nu mai apuci primavara.

| existential explică:

Multumesc pentru raspunsuri. Cand eram mic era asa de frig ca mai dormeam in bucatarie dupa amiaza. Nu ma gandeam deloc ca ar fi riscant.

| jj7700 a răspuns:

Nu e nicio lege sa iti interzica sa ai mai mult de un aragaz. Sa te incalzesti la aragaz e totusi periculos. Flacara emana dioxid de carbon, deci poluezi aerul din casa. Apoi daca arderea nu e completa, de exemplu daca incaperea nu este bine aerisita, se poate emana monoxid de carbon, care este inodor si ucide in cantitati relativ mici, pentru ca inlocuieste oxigenul din aer si nu iti dai seama. Ai nevoie deci de o alarma de monoxid de carbon. Mult mai eficient si sigur e sa iti cumperi un resou sau calorifer electric sau, daca bugetul permite, sa iti instalezi centrala termica pe gaz. Centrala evacueaza gazele in afara imobilului, asa ca este mult mai sigura (si eficienta) decat un aragaz.

| existential explică (pentru jj7700):

Alarma de monoxid de carbon am in bucatarie. As putea sa imi pun si in camera. CO2 ar fi o problema pentru sanatate?

| jj7700 a răspuns (pentru existential):

Da, CO2 este daunator sanatatii si el, dar fata de CO (monoxid) il simti inainte sa te omoare. In orice caz, aragazul nu este facut sa incalzeasca o camera - este pentru gatit si functionat in regim redus: o ora, maxim doua odata, nu ore in sir. Daca il lasi pornit peste noapte cu geamul inchis si hota optita, e periculos pentru sanatate. Daca deschizi geamul sau dai drumul la hota, va intra aer de afara mai mult, dar dupa anulezi efectul incalzirii, asa ca devine inutil sa tii aragazul pentru caldura. Si faptul ca ai alarma este un minim necesar, dar nu ar trebui sa te bazezi pe ea. Este o ultima linie de aparare. E ca si cum ai face sex fara protectie pentru ca exista pastila de a doua zi sau ca si cum ai depasi pe linie dubla continuu in curba, ca masina ta oricum are airbag si sunt sanse sa nu mori.

| Mopmop a răspuns (pentru existential):

CO2 nu reprezinta o problema pentru sanatate. Doar te omoara daca e prezent in camera in care dormi...