| anonim_4396 a întrebat:

Mi-am cumparat recent un aragaz Beko. Am constatat ca are flacara prea mare si am schimbat injectoarele acelea din arzator(duzele acelea) dar tot are flacara prea mare. Am citit ca trebuie sa reglez de la butonul arzatorului, dar nu stiu cum sa demontez butonul respectiv. Daca m-ati putea ajuta ar fi super!
Mersi!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Trebuie doar sa rotesti butonul corespunzator arzatorului.
Daca nu te stii, nu te baga la alte reglaje!

Diuza trebuie folosita cea corespunzatoare tipului gazului (gaz metan din conducta sau aragaz). Folosirea unei diuze necorespunzatoare sau reglajul gresit poate duce chiar si la explozie!

Cheama un instalator de gaz specializat, el va sti cum sa-ti regleze aragazul.

5 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Nu ai spus daca ai butelie sau gaz de la conducta. Ele din fabrica au montate duze corespunzatoare gazului de la conducta. Le schimbi doar daca functioneaza pe gaz de la butelie.

| anonymus009 a răspuns (pentru darrio2007):

Le-am schimbat si am pus pentru gaz butan si tot flacara mare are.

| darrio2007 a răspuns (pentru anonymus009):

Cred ca ar trebui sa mergi la magazin si sa intrebi ce poti face in acest caz. Chiar nu stiu ce ar trebui sa faci.

| TrăieşteClipa a răspuns:

Este la butelie sau pe gaz metan?