| kiss99 a întrebat:

Cum as putea decora ouale de Paste? Ceva idei...de facut acasa si simplu

10 răspunsuri:
| Diiiia a răspuns:

Pai ai putea sa il vopsesti ce culoare vrei si apoi sa ii faci o fata, sau sa il vopsesti cu galben si sa ii faci o steluta, ori sa ii faci fata Domnului Iisus..sau il vopsesti cu ori ce culoare si dupa il dai cu oja poti face o floare etc... funda?

| iloveusa a răspuns:

Le poti picta cu personaje:
angry birds- http://www.google.ro/......tp?/search

pokemon- http://www.google.ro/......tp?/search

phineas si ferb- http://www.google.ro/......tp?/search

si multe altele.trebuie doar sa fii creativa.
o, si dupa ce ai pictat ouale, modelul il faci fie cu marker permanent colorat, fie cu acuarele/tempera/guase/acrilice
paste fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu le dau cu vopsea de oua normala apoi, dupa ce se usuca, i-au carioci normale (din cele care desenam pe foaie), apoi fac diferite linii, modele.Paste fericit!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Te duci la librarie si cumperi glitter glue, de-ala pe care scrie ca e indicat copiilor mici (adica comestibil). Asa poti sa le faci sclipicioase in ce modele si culori vrei tu, o sa plezneasca vecinii de ciuda! Ai mei au pleznit toti anul trecut rolling on the floor

| mat31new a răspuns:

Pune frunzulite mici (trifoi sau urzica) pe oua, le bagi intr-un ciorap si le fierbi in ceapa.

| Speedmafia a răspuns:

Le poti vopsi si pui aptibilde sau mai este ceva aptibilde care le pui pe ou si le pui in apa fiarta si se lipeste pe ou sper ca te-am ajutat

| Raggy a răspuns:

Le poti vopsi in ce culori vrei, foloseste-ti creativitatea:)
uite cateva idei:
http://browse.deviantart.com/? q=easter eggs&order=9&offset=72#/d2mxh49
si
http://browse.deviantart.com/? q=easter eggs&order=9&offset=72#/d2mfldl

| Caaaaalin a răspuns:

Pai...cumperi culori cum a zis Niveea si pregatesti tigaite cu apa puse la fiert pe aragaz. Tigaitele sa fie in acelasi numar cu culorile(cel mai bine cumpara 4 culori rosu, galben, albastru si verde). Cand a terminat de fiert apa adaugi culoare din plic in apa clocotita. Apai adugi ouale si cu o lingura de lemn le mai intorci ca sa fie coloarate pe toate partile.Si cand sunt gata le scoti si le pui pe o farfurie de supa. Poti cumpara si actipilduri dar sunt scumpe dar macar 2 nu strica

| LarisaNicoleta06 a răspuns:

Buna! ai putea sa cumperi vopsea de oua de diferite culori[galben, albastru, verde etc.] Funda?:X

| Kilye a răspuns:

Poti sa aplici inainte de a le baga in apa cu vopsea, bucati de folie taiate in diferite forme [stelute, cercuri, inimioare etc.]! Atunci cand le vei scoate, partile acoperite vor ramane de culoarea oului si vor fi in contrast cu vopseaua de pe restul oului.
Poti sa aplici si ABTIBILDURI sau gasesti la magazine [Kaufland] creioane speciale cu care se poate desena peste vopseaua oului.
Cauta in magazine si vopsea cu LUCIU, sau SCLIPICI PENTRU OUA [care se aplica pe totalitatea oului, rezultand oul acoperit total de particule stralucitoare]. HAVE FUN!