| Handîc_Andrei_1995 a întrebat:

Cum deosebesc un sarpe mascul de o femela? ( la serpii de casa )

4 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

Cred că trebuie să te uiți sub coadă happy

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Pe burta are un orificiu; daca tii cu doua degete presat din lateral, iar cu cealalta mana prsezi dinspre cap, inspre orificiu o sa iasa, ori nu o excrestenta. daca nu apare nimic este sigur femela. P.S. Apesi cu o miscare in lungul abdomenului, de la 2-3cm ca la masaj. SUCCES!

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Ce specie este sarpele? ai grija ca si serpii neveninisi, daca te musca pot produce infectii grave

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

Daca apare o eventuala muscatura: speli locul cu multa apa, apoi speli cu tinctura de lavanda si mergi urgent la cel mai apropiat cabinet medical unde le arati si sarpele care te-a muscat