| passion a întrebat:

cum fac diferenta dintre un peste guppy femela si unul mascul? cum ii deosebesc?big grinms

5 răspunsuri:
| romanionu a răspuns:

Femela este mai mare ca si masculul nu e chiar asa viu colorata si are coada mai scurta
Masculul este multicolor are o coada viu-colorata uneori poate sa ii fie atat de lunga cat corpul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculul este mai mic si intens colorat, cu coada voalata, femela este mai mare si unicolora... In tot cazul este greu de deosebit pina nu cresc si apar semne evidente.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculul e colorat si prin femela poti sa vezi

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Masculul are de obicei coada mult mai mare decat a femelei, femela are coada totdeauna rotunda iar masculii o au de obicei in forma de spada, evantai, lopata, de ac dar da si rotunda daca te uiti sub burta cand pestele inoata vei vedea 2 aripioare mai mici in forma de evantai in dreapta si stanga si una in mijloc mai mare care inseamna ca este femela iar la mascut tot 2 aripioare mici aproape in forma de evantai in lateral si in mijloc o aripioare mai alungita care este sexul masculului iar daca nu-ti dai seama masculul este mai mic mai viu colorat si mai slabut iar femela mai grasa mai mare si mai putin colorata.

| luizza95 a răspuns:

Femela nu este asa de colorata ca masculul si are coada mai mica.