| Jurjescu_Daniel_1999 a întrebat:

Cum deosebesc mascul de femela la broaste testoasa?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Cat sunt mici nu prea poti sa iti dai seama care e fata si care e baiat. abia dupa vreo 2-3 ani poti vedea si face diferenta.

In principiu, masculii sunt mai mici decat femelele, au ghiarele mai mari si coada mai lunga. Femelele sunt mai mari in carapace, gheare mici, coada scurta si mai plate.

Pa

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Femelele sunt de talie mai mare fata de masculi, au coada si gherutele mai scurte in vreme ce la masculi acestea sunt mult mai evidentiate.

| Jurjescu_Daniel_1999 explică (pentru anonim_4396):

Se observa si daca sunt pui?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Jurjescu_Daniel_1999):

Din pacate stiu ca nu se poate determina sexul broscutelor care au sub un an si jumatate, doi

| BiroPetre a răspuns:

Masculii sunt mai mari si au coada si ghearele mai mari