Cum pregatesti cina romantica perfecta?

Este vineri si ati vrea sa faceti o surpriza persoanei iubite. O cina romantica vi se pare cea mai buna idee, dar nu aveti prea multe resurse la indemana. Gustos.ro va vine in ajutor cu cateva sugestii care va vor scoate din impas cu siguranta!

1. Friptura la cuptor

Nu stiti sa gatiti mancaruri complexe, nu-i nimic. Puteti pregati o friptura de pui la cuptor cu cartofi prajiti. E o reteta simpla care face pe oricine sa se linga pe degete. De fapt cheia pregatirii unei cine pe cinste sta in gasirea modalitatilor de a-l satisface pe celalalt. O masa simpla si eleganta inlocuieste cu succes una sofisticata si scumpa. Tot ce trebuie sa faceti este sa incercati sa alegeti ingrediente care ii plac. Nu uitati sa adaugati cat mai multe condimente si mirodenii, pentru a da o savoare de neuitat serii.

2. Vin rece

Aveti grija ca inainte sa bagati friptura la cuptor, sa puneti la frigider o sticla din vinul preferat. Un vin sec sau demi-sec rosu si foarte rece este foarte potrivit pentru o seara romantica, chiar daca deasupra nu o sa aveti un cer instelat.

3. Ambianta

Daca mai aveti ceva timp la dispozitie, ar fi bine sa va ganditi ce fel de ambianta ati putea crea. Cautati locul ideal pentru cina. Ar putea fi pe balcon, in sufragerie sau de ce nu, in dormitor. Elementele de décor sunt si ele importante. Daca nu dispuneti de prea multe, puteti sa incercati lumanari parfumate sau flori de sezon.

4. Muzica

Nimic nu se compara cu o seara linistita, o mancare buna si  muzica dvs preferata in surdina, alaturi de o lumina discreta si alte cateva mici trucuri care sa va incante musafirul. Muzica jazz, acordurile de saxofon, pian sau chitara sunt exact ce aveti nevoie pentru a va relaxa.

5.Ciocolata

Ciocolata, ciocolata si mai multa ciocolata. Se stie ca deserturile cu ciocolata sunt cele mai bune afrodisiace. Daca nu aveti suficienti bani ca sa cumparati o fantana de ciocolata, puteti incerca sa topiti niste ciocolata cumparata din comert si sa o turnati pe fructele pe care le aveti prin frigider: banane, cirese, portocale sau mere. Inecate in valurile de ciocolata, toate vor avea un gust delicios.

6.Film de dragoste

Sfarsitul perfect pentru o seara romantica il reprezinta un film de dragoste, clasic sau contemporan dupa gusturi. Daca nu aveti unul deja la indemana, puteti apela la un centru de inchirieri sau la resursele existente pe Internet.

Sarbatoreste luna iubirii alaturi de Gustos.ro in 29 de cine romantice.

21 răspunsuri:
| Crazyeo a răspuns:

Interesant si bun big grin Merge Ms

| saynotoemo99 a răspuns:

Da dar ati uitat ingredientul cel mai important l''amour

| shadovv a răspuns:

Eu zic ca un kebab ajunge daca esti cu persoana potrivita.

| Lightning1997 a răspuns:

Sunt foarte adevarate si bune ideile.asa ar trebui procedat.

| LaLaLaLoveAlex a răspuns:

Multumim cu totii pentru pentru aceste sugestii! Chiar ma gandeam sa il surprind cu ceva asemanator pe prietenul meu, ca doar vine Ziua Indragostitilor! Si eu, cum nu prea stiu sa gatesc, cu siguranta il voi surprinde cu fripturica la cuptor +vinul+celelalte si va fi o cina romantica perfecta! :*

| SweetSecrets a răspuns:

Spaghettihappy,un film de dragoste:X, lumanarile si trandafirii sunt ingredientele perfecte pentru.o cina romanticabatting eyelashes.Eu chiar am o fantana de ciocolata acasa, si aveti dreptate:fructe+ciocolata topita=gust delicios:X.
Chiar utile si interesante sfaturile:*happy!

| greenmoon a răspuns:

Oare cine şi pentru cine mai pregăteşte aşa ceva?

| Ezyo a răspuns:

Cu cat te stradui mai mult,cu atat iese mai prost... cu cat e mai simpla,cu atat mai frumoasa,e o chestiune de gust.happy Daca nu ai fantana de ciocolata inseamna ca nu va mai iubiti? sau cum? Eu zic ca il atragi mai mult cu o cina preparata de tine,chiar daca nu e pentru expozitie,dar stie ca tu ai facut-o,sigur o apreciaza mai mult, decat cea pe care o comandati.
Daca iubesti pe cineva cu adevarat, totul iese superb.

| DeeaLoVe012 a răspuns (pentru Ezyo):

Sunt exact de acord.Nu conteaza mancarea, locul unde esti, felul in care esti imbracat daca esti langa persoana iubita :X

| Luannah a răspuns:

Mi-a facut foamelaughing

| andrei1121 a răspuns:

0253-221.177 pizza dolce vita tg jiu asta e cina perfecta la mine

| AsAndreea03 a răspuns:

Mmm. eu as alege muzica cu un continut romantic, vin rece si friptura stropita cu vin...Binenteles si lumanari happy. Si betisoare parfumate.si sa fie lumina stinsa. Doar lumanarile sa dea lumina. Petale de trandafir imprastiate prin camera si dupa ce mancati, inchiriati un film de dragoste care sa va dea putini fluturasi in stomacel happy.

| ProjectJackpot a răspuns:

Interesant si folositor. Multumesc.

| Woodenpints91 a răspuns:

îmi imaginez cum arată unul care pune toate chestiile astea în aplicare. Probabil e castrat, că nu mai merită să le poarte.

| Himera a răspuns (pentru Woodenpints91):

Dar tu cum procedezi cand intentionezi sa ii faci o surpriza persoanei iubite?

| hideaway a răspuns:

Foarte frumos!

| hideaway a răspuns:

Vă mulțumim că ne faceți viața mai frumoasă, și ne-o umpleți de bucurii și iubire! :X

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Sincer nu vreau sa fiu nesintita,dar nu cred ca as face o cina romantica sau inver,deoarece eu sunt un pica mai rece la chestii din acestea pe mine nu ma incalzesc lucrurile acestea marunte, eu cred in altfel de fapte.:dimi cer scuze daca am suparat pe cineva, dar asa sunt eubig grin

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dar nu e mai simplu sa o pregatesc dezbracata pur si simplu si restul vine de la sine happy?!

| Eugen_GenEu_1990 a răspuns:

Din cate am observat citind comentariile fiecare este cu parerea lui/ei. Hai sa fim seriosi ce cina romantica se numeste aia cum spune "shadovv" cumperi un kebab si gata. Ca sa oferi o cina romantica iubitei sau iubitului tau nu te duci cu un kebab ce naiba ca doar este o persoana importanta in viata ta daca o iubesti cu adevarat, dar atata timp cat tie nu iti pasa nu imi este de mirare cum poti sa vii cu kebab. In mod normal o cina romantica dupa mine ar trebui sa fie una de neuitat. In primul rand te gandesti la locul in care vrei sa iti inviti iubitul sau iubita. Sa fie un loc cat se poate de placut si cu putina imaginatie poti sa il transformi intr-un spatiu de nedescris surprinzandu-ti iubita/iubitul cu locul in care l-ai adus. Meniurile pe care le pregatesti zic sa nu fie prea complicate, dar nici Spaghetti. Cred ca nu este meniul potrivit pentru o asemenea seara. Iar in ce priveste bautura alcoolica, muzica si filmul de dragoste aici difera de la persoana la persoana. Fecare isi cunoaste iubitul sau iubita asa ca fiecare decide pentru el/ea. Dar acum vom vedea care apreciaza gestul facut indiferent cat de bine sau cat de rau a iesit aceasta cina romantica. Pentru ca din cate am citit din comentariile de mai jos nu chiar toate persoanele apreciaza asta.

| AjutorMare a răspuns:

Ma ajutat.Multumesc