| bondarel_7774 a întrebat:

Cum pun mazare la borcan? thinking big grin

2 răspunsuri:
| BlackVeil a răspuns:

Mazarea se curata si se spala bine in mai multe ape, se pune in borcane, se adauga1 pastila de aspirina, sau 1 vf de lingurita de conservant se umplu cu apa si se capseaza, se aseaza intr-o oala pe fundul careia am asezat un prosop, se acopera cu apa iar deasupra am asezat alt prosop, le punem la fiert 30 min calculate din momentul in care au inceput sa fiarba preparate astfel tin si cativa ani.
O alta modalitate ar fi sa le opariti putin inainte de a le pune in borcan dar timpul de fierbere va fi mai mic, cam 15 min.

| bondarel_7774 explică:

Multumesc tongue:*