| DanielDanny a întrebat:

Am desfăcut un borcan de mazăre de la magazin și avea multa negreala, rugina neagra pe capac si a ajuns si in zeamă!
Mama fiind de moda veche nici nu a ascultat ce i-am spus si a scurs zeamă si le-a pus direct în mâncare...
E periculoasa rugina aia neagră de pe capac?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Rugina este roscata, nu neagra.
In interior nu poate intra "rugina", prin capac.

Ce ai vazut tu (de culoare neagra) SIGUR nu a fost rugina, iar daca conserva era alterata, atunci SIGUR mirosea de la o posta.

Mananca sanatos, nu vei pati nimic.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Poate nu rugina, dar mirosea a fier! Si era mult în interior, nu doar o dungă pe marginea capacului!

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

A mirosit cateva bucati de fier si... nu miroasa deloc ' big grin
Pentru a mirosi, substanta trebuie sa se evapore, sa ajunga sa pluteasca particulele in aer.
Tu probabil ai confundat ceva.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Fierul nu miroase până nu îl atingi cu mâna, eu am luat cu degetu si am mirosit, ca altfel cum ai zis tu nu se simțea nici un miros!
E chimie de baza, când ne învăța la școală când te joci cu o monedă în mama miroase a metal!

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

NU metalul miroasa, ci eventual compusii chimici (oxizi) produsi de transpiratia pielii.

| DanielDanny explică (pentru Bula):

Aia ziceam, ca transpirația/uleiurile de pe piele activează mirosul, am curățat capacul dar nu am văzut metal expus, ce putea fi atunci?

| Bula a răspuns (pentru DanielDanny):

Metalele nu au miros. De cate ori sa mai repet?
Tu poate ai vazut ceva depunere pe exterior, iar in interior putea fi si o usoara oxidare a continutului borcanului, daca a prins un pic de aer.

8 răspunsuri:
| Holiday a răspuns:

A procedat corect. Nu patesti nimic, relax.

| Vikings1996 a răspuns:

Rugina (bioxid de fier, si urme de monoxid si trioxid de fier), in sine ar fi aport sanatos de fier la prima vedere, dar din pacate, in porozitatea ei si in prezenta umiditatii, se dezvolta si conserva bacterii periculoase, si chiar si virusi.