| zapacita05 a întrebat:

Cum scap de pofta de dulce?

Răspuns Câştigător
| elena a răspuns:

Iata cateva dintre solutiile care te vor ajuta sa scapi de pofta de dulce:

1. Asteptarea. Amana-ti timpul pentru dulciuri. Spune-ti ca astepti 15-30 de minute, si apoi mananci ce vrei. Sunt multe sanse ca, in felul acesta, poftele sa dispara, mai ales daca erau cauzate de stres si, intre timp, ai reusit sa te calmezi.

2. Proteinele. Ia o gustare la fiecare 2-3 ore, si ai grija sa contina neaprat proteine, pentru ca ele mentin constant nivelul de zahar din organism. Saritul meselor face ca acesta sa scada, ceea ce iti va activa pofta de dulciuri datatoare de energie.

3. Fii selectiva! Daca tot nu te poti abtine de la carbohidrati, macar nu fugi intai la farfuria cu cozonac! Incearca in schimb cateva fructe – merge si o tarta cu fructe! – sau legume, pentru ca iti vor echilibra nivelul zaharului din sange.

4. Nu face schimb! Nu manca mai putine proteine si grasimi doar ca sa pastrezi loc pentru mai multe dulciuri. Proteinele si lipidele iti dau energie pentru mai mult timp, scazand sansele de a mai simti nevoia de dulce prea curand.

5. Fara treceri bruste! Alcoolul, sucurile de fructe si bauturile cu cofeina produc cresteri bruste ale zaharului din sange, urmate de caderi la fel de rapide, care te vor lasa golita de energie!

6. Desertul - dupa masa! Daca mananci dulciuri pe stomacul gol se vor produce scaderi ale cantitatii de zahar din sange si, ca urmare, vei simti nevoia sa mananci inca si mai multe dulciuri.

7. Nuci, branza si oua. In zilele mai grele, ai grija sa iti iei la pachet nuci, branza sau oua fierte tare. Aceste alimente sunt bogate in proteine si te vor ajuta sa treci de caderile de energie.

8. Dormi indeajuns! Cand esti odihnita fizic si mental, pofta de dulce dispare ca prin minune.

15 răspunsuri:
| AnonimGirl a răspuns:

Incearca sa nu mai mananci dulciuri o bucata de vreme.Si imagineaza-ti ca dulcele nu iti face bine si ca nu este sanatos. Ia si mananca fructe, legume. Astea-s sanatoase. fundita, te rog frumos?

| lumy5 a răspuns:

Incearca suplimente alimentare cu Crom, le gasesti la plafar/ farmacii.

| Aiicha a răspuns:

Mancand ceva dulce! dar inlocuieste dulciurile cu ceva sanatos:fructe de sezon, sau poti face salata de fructe, sau inghetata preparata acasa si poti inlocui zaharul cu mierea.

| Mentaaaaa a răspuns:

Lamaie

| noone3239 a răspuns:

Incearca sa te indepartezi de dulce si sa nu te uiti la altii

| noone3239 a răspuns:

Fii ambițios

| ombladon a răspuns:

Pai daca mananci dulce, o sa scapi de pofta laughing

| clau25 a răspuns:

De fiecare data ca ai pofta de ceva dulce bea apa si o sa iti treaca pofta

| AndreiLOOL a răspuns:

Te eutanasiezi sau devii dependenta de altceva... chiar merge

| SonataArctica a răspuns:

Pot sa te intreb ceva? De ce vrei sa scapi de,,pofta de dulce''. Adica, daca nu ai probleme cu greutatea, atunci de ce ai vrea sa renunti la cea ce iti place cel mai mult.In schimb,daca vrei sa slabesti,mananca linistita dulciuri, si ia o pastila,, forever garcinia'' inainte de fiecare masa sau gustare.Vei slabi cu siguranta, deoarece acesta nu este un medicament de slabit cu hormoni(sau cancerigen, etc.)este o pastila care actioneaza la fel ca un burete in stomacul tau.Pastila creste, iar tie-ii scade pofta de mancare, fara a te balona.big grin

| Indecis a răspuns:

Cam cati ani ai? Esti la pubertate?big grin Corpul, in functie de ce mananci, ce faci iti cere kcal(calorii) si de aia ai acea p. ofta

| WalKGhosT a răspuns:

Iti recomand cate o lingurita de miere plus ca este si sanatoasa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Şi eu m-am confruntat cu această problemă, dar mereu când aveam poftă să mănânc ceva dulce luam un măr, o pară sau orice alt fruct şi mâncam. Sper că te-am ajutat!

| Afrodita_9380 a răspuns:

Mananca fructe.

| delir a răspuns:

Mananci o ciocolata laughing nu serios acum! Cand iti e pofta de ceva dulce, sigur iti e si putin foame. Asa ca daca nu ai probleme cu greutatea, cand iti e pofta de ceva dulce mananca orice mancare gatita, negatita etc., pana te saturi de tot! apoi nu vei mai putea manca ceva dulce sau CEVA orice un anumit timp, dar dupa ce ti se va face foame iar, iti va fi iar foame dar atunci vei uita probalil. funda? tongue