| anonim_4396 a întrebat:

Cum scap de pofta de dulce si de mancatul compulsiv sau din tristete si plictiseala?

Atenţie! Problemele de natură medicală sunt probleme serioase care necesită asistenţă/consult specializat. Sugestiile date de utilizatorii TPU au doar o valoare orientativă şi în nici un caz nu exclud consultul profesional medical. Prin urmare vă recomandăm să apelaţi la personal medical specializat atât pentru diagnosticare, cât şi pentru tratament.
9 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Cu vointa si intelegere!
NU mai cumperi nimic dulce si ca atare nu ai de unde manca.

| J0B0MAT a răspuns:

Nu-ți mai cumperi dulce și nici mâncare multă. Doar strictul necesar. Când te va izbi pofta și nu vei avea, lenea și pofta se vor confrunta și cel puțin în cazul meu, lenea câștigă întotdeauna. Ajută și faptul că îți spui că nu e sănătos să mănânci pe baza de stres, tristețe.

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

N-am cum, cand ma izbeste pofta mananc multa miere, orice e prin casa, nu e chiar simplu..am incercat, nu-mi iese, cedez..beau pepsi si tot consum zahar.e ceva de nedescris cu drogul asta numit zahar.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu există nu ai cum.Doar să vrei.Ți-o spun din proprie experiență

| anonim_4396 explică (pentru J0B0MAT):

Momentan nu vad iesire sau solutii sad sunt blank

| StoicAnalysis a răspuns (pentru anonim_4396):

Cauta prima data un loc de munca. Poate fi oriunde. De la lucrator comercial, call center, prin fabrici, etc. Asta este task-ul tau numarul 1. Dupa ce il indeplinesti, ne mai intrebi iar despre task-ul numarul 2.

| J0B0MAT a răspuns (pentru anonim_4396):

Ți s-au tot dat soluții și aici și la celelalte întrebări. Problema e că nu vrei să le aplici. Mai mult nu avem ce îți face, dacă te încăpățânezi să nu faci nimic.

| StoicAnalysis a răspuns:

Daca ai un loc de munca, iti mai cauti un hobby sau iesi mai des cu prietenii. Daca nu ai un loc de munca, te sfatuiesc sa te angajezi. Plictiseala, tristetea si poftele, le ai atunci cand ai prea mult timp liber. Iti spun asta din experienta. Am avut si eu acum 3 sau 4 ani, perioade in care veneam de la servici, ajungeam acasa si frecam menta efectiv pana seara la 10. Si a doua zi o luam de la capat. Eram plictisit, n-aveam chef de viata, mancam in fata pc-ului, etc. A fost cea mai nasoala perioada din viata mea, cand nu faceam absolut nimic.

| anonim_4396 explică (pentru StoicAnalysis):

N-am job,-n-am prieteni,n-am nimic,asta e si problema, mananc pe sistem nervos si din singuratate, partea cea mai proasta este ca nu am nici o directie in care s-o iau si simt ca nu ma pricep la nimic, ca nu-s in stare de nimic si pana la urma ce rost ar mai avea sa ma chinui, ca tot mor, ar fi bine si mai simplu sa mor de acum..ca tot acolo se ajunge la final.