| feli38 a întrebat:

Cum scap de uleiul folosit? Stiu ca daca arunci uleiul la chiuveta poluezi foarte mult si vroiam sa stiu cum ce sa fac cu el, abia mi-am luat o friteuza si acum mi-am dat seama ca nu stiu ce sa fac cu uleiul.

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Indicat ar fi sa il depozitezi in sticle de plastic si sa le arunci la ghena.Toate actiunile noastre au in vedere dezvoltarea durabila! happy

9 răspunsuri:
| JayLeno a răspuns:

NU trebuie aruncat in wc, chiuveta. apa rece care vine peste el il intareste si devine precum un dop infundand toata instalatia. sunt anumite firme care se ocupa de colectarea uleiului folosit, daca nu gasesti in zona ta atunci uleiul trebuie aruncat direct in canalul colector de pe strada. Nu trebuie refolosit, este foarte iritant pentru stomac

| 1942 a răspuns:

Uleiul in care s-a prajit ceva nu mai poate fi refolosit. La temperatura de prajire se formeaza acroleina care este puternic cancerigena. Pacat ca ti-ai cumparat friteuza, cartofii se pot prepara excelent la cuptor, fac crusta rumena si sunt foarte gustosi. Cartofii prajiti nu sunt deloc buni pentru organism.

| laura_7621 a răspuns:

Intrebarea acesta mi-am pus-o si eu de multe ori. Dar, din pacate, cu toate ca locuiesc intr-o tara civilizata, uleiul de la clientii privati inca nu se colecteaza peste tot. Sunt zone care colecteaza acest ulei, il purifica si-l folosesc pe post de carburant la masinile cu Hibrid. Eu cand observ ca uleiul din friteuza nu mai este bun, il las sa se racesaca si-l arunc in toaleta, peste care torn apa clocoltita cu detergent(preagtita in prealabil) imediat dupa ulei. De ani de zile fac asa ceva si pina acum nu s-a intimplat nimic.
Sigur ca si eu ca si multe alte persoane l-as colecta si depune in locuri anume organizate, dar sper ca in viitor sa se realizeze si asa ceva...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Lasa-l sa se raceasca dupa care il pui inapoi in sticla si ori il refolosesti ori il arunci asa la gunoi. Astfel ai scapat si de problema cu ecologia.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Il pui in borcane sau sticle de plastic dupa ce se raceste si le arunci la gunoi. Simplu

| iulia_4617 a răspuns:

il pui intr-o sticla de plastic si il arunci la gunoi.

| natalia_6495 a răspuns:

Eu il las in masina si o pun in camara de unde o scot cand am nevoie din nou de ea iar uleiul se pastreaza destul de bine asa.

| Otilia71 a răspuns:

Sa stii ca nu e chiar asa o mare problema daca il arunci pe scurgere, dar cred ca cel mai bine pentru tine si pentru planeta asta ar fi sa consumi mai putin ulei happy

| Oana33 a răspuns:

Poti folosi uleiul acela cam de 10 ori. Se spune ca este cancerigen dar am inteles ca doar anumite tipuri de uleiuri nu si cel de floarea soarelui asa ca pune-l in dulap (nu-l lasa la lumina) si foloseste-l din nou.