| Nikky_8849 a întrebat:

Cum se face ciorba de burta? Cel mai bun raspuns-funda!

4 răspunsuri:
| Kqzu97 a răspuns:

Http://www.e-retete.ro/retete/ciorba-de-burta

E foarte buna! Pofta Buna!

| Georgyana98 a răspuns:

Eu o fac asa :Cumpar rasol de vita o bucata cu putina carnita si burta romaneasca proaspata vreo 2 kg, o spal, o curat, si o pun in oala sub presiune pentru o ora jumate. Apoi o scot, o spal din nou, spal oala, schimb apa si o pun din nou la fiert pentru o ora. Mai schimb o data apa si o mai pun pentru ultima oara acum adaugand putin otet in apa de fiert. Dupa inca o ora, o scot si aruc si apa aia dupa care care adaug alta curata si pun rasolul la fiert pentru vreo 2 ceasuri tot in oala sub presiune. Dupa cele 2 ceasuri opresc oala, scot rasolul, arunc apa si incep sa tai burta fideluta fideluta si sa o adaug intr-o oala de vreo 5 litri si la fel procedez si cu carnea de pe rasol. Adaug apa dar nu prea multa cat sa treaca putin peste tot ce am in oala si apoi curat un singur morcov, o felie de telina mare, o ceapa sau chiar 2, un pastarnac si o radacina de patrunjel si pun oala din nou pe foc cu toate radacinoasele intregi si o mai lasam cam pentru o ora la foc potrivit. Dupa ce a fiert, strecor zeama foarte bine printr-o sita, scot legumele si adaug doar carnea inapoi in oala si zeama o pun si pe ea. O las sa se raceasca si fac un sos din jumatate de kg de smantana, cu 5 sau chiar 6 galbenusuri de ou, sare, piper, vreo 2 linguri de faina, otet si cand zeama de burta e rece adaug peste sos ca sa-l incorporez usor si apoi totul rastorn in oala si dau din nou drumul la foc. Las sa dea cateva clocote ca sa se fiarba ouale si faina si apoi pisez vreo 5 catei de usturoi, sting focul si adaug usturoiul amestecand bine.

Se serveste presarand in fiecare farfurie putin patrunjel verde tocat, otet la masa, mujdei de usturoi, smantana si ardei iute ca cine mai vrea sa mai poata adauga la el in farfurie.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Uite o reteta explicata pas cu pas si cu imagini care sa te ajute daca te incurci: http://bit.ly/azLA0j