| OrangeRoIt a întrebat:

Cum se face crema de eclere?

Răspuns Câştigător
| Ciprian a răspuns:

Cu grija...glumescbig grin
acum serios...

Pentru crema de vanilie:
4 oua
270g zahar tos
200g faina
750ml lapte
5 pliculete de vanilie

Pentru aluat:
500ml apa
250g margarina Rama
50g zahar tos
360g faina
Un praf de sare
6 oua
Pentru glazura
120g ciocolata cu lapte Milka
70g de margarina
1 linguri de apa
2 linguri de ulei
2 linguri cacao

Mod de preparare:
Pentru preparare cremei, spargem ouale, le punem intr-un castron si le batem bine cu telul.
Cand ouale sunt bine batute, adaugam zaharul tos, pliculetele de zahar vanilinat si batem din nou cu telul compozitia pana la omogenizare., dupa care adaugam faina si amestecam din nou. Turnam si laptele si amestecam pana se inglobeaza bine.
Dupa ce am incorporat toate ingredientele, punem vasul cu fundul intr-o cratita cu apa, si lasam crema sa fiarba pe baie de aburi pana se ingroasa, aproximativ 15 minute.
In cazul in care nu vi se ingroasa crema, puneti vasul cu crema direct pe flacara si amestecati incontinu, pentru a nu se prinde si a nu se afuma crema, si eventual mai puteti adauga 1-2 linguri de faina in compozitie, dupa care amestecati cu telul foarte repede pentru a nu se forma cocoloase.
Preparam coca pentru eclere astfel: punem apa intr-un castron (sau o cratita, in orice caz folosim un vas care poate sa fie pus pe flacara), adaugam margarina necesara si lasam pe foc pana se topeste margarina.
Dupa ce zaharul este topit, tragem castronul de pe foc si adaugam faina toata odata si o amestecam repede si bine cu o lingura de lemn, pana se inglobeaza complet si se formeaza o coca tare, nelipicioasa.
Lasam coca sa se raceasca pana ajunge cat de cat la temperatura camerei, dupa care adaugam ouale rand pe rand, amestecand dupa fiecare ou pana se inglobeaza complet in coca (nu punem ouale toate deodata, le punem rand pe rand).
Tapetam o tava cu hartie de copt si din coca obtinuta luam cu o lingura cate o biluta si punem in tava, din loc in loc, nu chiar una langa alta (eu am folosit un cleste de inghetata, da o forma rotunda eclerelor si arata mai bine).
Punem tava in cuptorul preincalzit si lasam la copt 25-30 minute pana devin usor rumenii.
Dupa ce s-au copt, scoatem eclerele si le lasam sa se raceasca complet, abia apoi le vom umple cu crema.
Dupa ce eclerele s-au racit, le taiem pe mijloc cu un cutit, nu de tot atat cat sa se mai tina intr-o parte si le umplem cu crema de vanilie, folosindu-ne de sprit, sau de o lingura.
Pentru glazura, luam o craticioara – eu am setul special de topire a ciocolatei pe baie de aburi – rupem in ea ciocolata bucatelele, adaugam margarina sau untul, apa si uleiul, in cantitatile necesare si punem craticioara cu toate aceste ingrediente pe foc, la fiert, pe baie de aburi, pana se topesc toate si se obtine o compozitie omogena.
Peste compozitia rezultata mai adaugam 2 linguri de cacao si amestecam cu un tel pentru a nu se face cocoloase pana se dizolva cacaoa.
Eclere cu crema de vanilie
April 22, 2009

Eclere

Ingrediente:

Eclere

Pentru crema de vanilie:
4 oua
270g zahar tos
200g faina
750ml lapte
5 pliculete de vanilie

Pentru aluat:
500ml apa
250g margarina Rama
50g zahar tos
360g faina
Un praf de sare
6 oua

Eclere

Pentru glazura
120g ciocolata cu lapte Milka
70g de margarina
1 linguri de apa
2 linguri de ulei
2 linguri cacao

Mod de preparare:
Pentru preparare cremei, spargem ouale, le punem intr-un castron si le batem bine cu telul.

Eclere

Cand ouale sunt bine batute, adaugam zaharul tos, pliculetele de zahar vanilinat si batem din nou cu telul compozitia pana la omogenizare., dupa care adaugam faina si amestecam din nou. Turnam si laptele si amestecam pana se inglobeaza bine.

Eclere

Dupa ce am incorporat toate ingredientele, punem vasul cu fundul intr-o cratita cu apa, si lasam crema sa fiarba pe baie de aburi pana se ingroasa, aproximativ 15 minute.
In cazul in care nu vi se ingroasa crema, puneti vasul cu crema direct pe flacara si amestecati incontinu, pentru a nu se prinde si a nu se afuma crema, si eventual mai puteti adauga 1-2 linguri de faina in compozitie, dupa care amestecati cu telul foarte repede pentru a nu se forma cocoloase.

Eclere

Preparam coca pentru eclere astfel: punem apa intr-un castron (sau o cratita, in orice caz folosim un vas care poate sa fie pus pe flacara), adaugam margarina necesara si lasam pe foc pana se topeste margarina.

Eclere

Cand margarina s-a topit, adaugam zaharul tos, un praf de sare si amestecam pana zaharul se topeste.

Eclere

Dupa ce zaharul este topit, tragem castronul de pe foc si adaugam faina toata odata si o amestecam repede si bine cu o lingura de lemn, pana se inglobeaza complet si se formeaza o coca tare, nelipicioasa.

Eclere

Lasam coca sa se raceasca pana ajunge cat de cat la temperatura camerei, dupa care adaugam ouale rand pe rand, amestecand dupa fiecare ou pana se inglobeaza complet in coca (nu punem ouale toate deodata, le punem rand pe rand).

Eclere

Tapetam o tava cu hartie de copt si din coca obtinuta luam cu o lingura cate o biluta si punem in tava, din loc in loc, nu chiar una langa alta (eu am folosit un cleste de inghetata, da o forma rotunda eclerelor si arata mai bine).

Eclere

Punem tava in cuptorul preincalzit si lasam la copt 25-30 minute pana devin usor rumenii.

Eclere

Dupa ce s-au copt, scoatem eclerele si le lasam sa se raceasca complet, abia apoi le vom umple cu crema.

Eclere

Dupa ce eclerele s-au racit, le taiem pe mijloc cu un cutit, nu de tot atat cat sa se mai tina intr-o parte si le umplem cu crema de vanilie, folosindu-ne de sprit, sau de o lingura.

Eclere

Pentru glazura, luam o craticioara – eu am setul special de topire a ciocolatei pe baie de aburi – rupem in ea ciocolata bucatelele, adaugam margarina sau untul, apa si uleiul, in cantitatile necesare si punem craticioara cu toate aceste ingrediente pe foc, la fiert, pe baie de aburi, pana se topesc toate si se obtine o compozitie omogena.

Eclere

Peste compozitia rezultata mai adaugam 2 linguri de cacao si amestecam cu un tel pentru a nu se face cocoloase pana se dizolva cacaoa.

Eclere

In glazura rezultata inmuiem eclerele pana la jumatate, apoi le punem pe un platou, sau pe o tava si sunt gata de servit.

5 răspunsuri:
| MysticWayz a răspuns:

Pentru crema de vanilie:
4 oua
270g zahar tos
200g faina
750ml lapte
5 pliculete de vanilie

Pentru aluat:
500ml apa
250g margarina Rama
50g zahar tos
360g faina
Un praf de sare
6 oua

Pentru glazura
120g ciocolata cu lapte Milka
70g de margarina
1 linguri de apa
2 linguri de ulei
2 linguri cacao

Mod de preparare:
Pentru preparare cremei, spargem ouale, le punem intr-un castron si le batem bine cu telul
Cand ouale sunt bine batute, adaugam zaharul tos, pliculetele de zahar vanilinat si batem din nou cu telul compozitia pana la omogenizare., dupa care adaugam faina si amestecam din nou. Turnam si laptele si amestecam pana se inglobeaza bine.
Dupa ce am incorporat toate ingredientele, punem vasul cu fundul intr-o cratita cu apa, si lasam crema sa fiarba pe baie de aburi pana se ingroasa, aproximativ 15 minute.
In cazul in care nu vi se ingroasa crema, puneti vasul cu crema direct pe flacara si amestecati incontinu, pentru a nu se prinde si a nu se afuma crema, si eventual mai puteti adauga 1-2 linguri de faina in compozitie, dupa care amestecati cu telul foarte repede pentru a nu se forma cocoloase.Preparam coca pentru eclere astfel: punem apa intr-un castron (sau o cratita, in orice caz folosim un vas care poate sa fie pus pe flacara), adaugam margarina necesara si lasam pe foc pana se topeste margarina.Cand margarina s-a topit, adaugam zaharul tos, un praf de sare si amestecam pana zaharul se topeste.Cand margarina s-a topit, adaugam zaharul tos, un praf de sare si amestecam pana zaharul se topeste.Lasam coca sa se raceasca pana ajunge cat de cat la temperatura camerei, dupa care adaugam ouale rand pe rand, amestecand dupa fiecare ou pana se inglobeaza complet in coca (nu punem ouale toate deodata, le punem rand pe rand). Tapetam o tava cu hartie de copt si din coca obtinuta luam cu o lingura cate o biluta si punem in tava, din loc in loc, nu chiar una langa alta (eu am folosit un cleste de inghetata, da o forma rotunda eclerelor si arata mai bine).
Punem tava in cuptorul preincalzit si lasam la copt 25-30 minute pana devin usor rumenii. Dupa ce s-au copt, scoatem eclerele si le lasam sa se raceasca complet, abia apoi le vom umple cu crema. Dupa ce eclerele s-au racit, le taiem pe mijloc cu un cutit, nu de tot atat cat sa se mai tina intr-o parte si le umplem cu crema de vanilie, folosindu-ne de sprit, sau de o lingura.Pentru glazura, luam o craticioara – eu am setul special de topire a ciocolatei pe baie de aburi – rupem in ea ciocolata bucatelele, adaugam margarina sau untul, apa si uleiul, in cantitatile necesare si punem craticioara cu toate aceste ingrediente pe foc, la fiert, pe baie de aburi, pana se topesc toate si se obtine o compozitie omogena.Peste compozitia rezultata mai adaugam 2 linguri de cacao si amestecam cu un tel pentru a nu se face cocoloase pana se dizolva cacaoa. n glazura rezultata inmuiem eclerele pana la jumatate, apoi le punem pe un platou, sau pe o tava si sunt gata de servit. POFTA BUNA! daca esti dragut, poate primesc o fundita

| miky014 a răspuns:

Le poti umple cu budinca de vanilie *(pliculetze pudding)

| sunset a răspuns:

Eclere cu crema de vanilie

Ingrediente:

Ptr coji:
1 cana ulei
2 cani apa
2 cani faina
15 oua
sare

Ptr crema:
1, 300ml lapte
250 gr faina
450 gr zahar
5 oua
Preparare:

-Pentru coji:
Se fierbe apa cu uleiul si sarea se adauga faina in bloc si se amesteca, se lasa sa se racoreasca si se adauga ouale unul cate unul pana se incorporeaza toate.Se torn cu ajutorul unui pos cu sprit.Se coc la foc iute la inceput apoi se da flacara la mic.
-Pentru crema:
Un litru de lapte se pune la fiert iar restul se amesteca cu celelalte ingrediente.Albusul de la 3 oua se bate cu 150 gr zaharsi se lasa deoparte.Cand a fiert laptele se toarna peste celelalte ingredientesi se fierb impreuna pana devine ca o ca o mamaliga.Se pun albusurile batute spuma si se incorporeaza.Se umplu cojile cu crema iar capacelele se trec prin ciocolata topita.
Eu la acestea pe langa crema am pus si un strat de frisca dupa preferinta.

Timp Preparare: 2 h
Complexitate: medie

| Zuzzy05 a răspuns:

Salut! Uite o reteta de eclere pe care vreau s-o incerc si eu cat de curand [ de fapt mamy, nu eu :P] :

http://www.reteteculinare.ro/......nilie-963/

| FaraNumeNuoah a răspuns:

Eu stiu ca cu glazura...