| anonim_4396 a întrebat:

Cum se face iaurt inghetat?

Răspuns Câştigător
| Алина a răspuns:

Aceasta inghetata cu cirese este extrem de simplu de facut si avem nevoie de doar cateva ingrediente pentru a obtine un desert delicios pentru serile lungi de vara.

Folosim:

3 cani de cirese spalate si fara sambure
2 linguri suc de lamaie
1 cana zahar
1/4 cana de frisca nebatuta
1 1/2 cana iaurt gras
2 linguri Amaretto (optional)

1 Intr-o oala puneti ciresele, lamaia si zaharul si dati un clocot, amestecand pana zaharul este dizolvat. Cu o furculita zdrobiti ciresele. Dupa ce zaharul s-a topit, raciti compozitia, aprox 10 minute. Apoi puneti compozitia intr-un blender si omogenizati.

2 Mixul obtinut, laptele si iaurtul le amestecati intr-un bol. Apoi turnati in forma in care doriti sa inghetati.

3 Dati la congelator peste noapte-amestecand dupa o jumatatae de ora din nou cu mixerul inghetata pentru a nu se forma cristale de gheata(sau dati la frigider, daca doriti sa procesati inghetata a doua zi in icecream maker)

Daca aveti masina de facut inghetata(icecream maker) a doua zi adaugati compozitia in aparat si procesati 25 de minute.

Dati la congelator cateva ore.

POFTA BUNA!

5 răspunsuri:
| Siracuzia a răspuns:

Il pui in congelator, presupun.

| pwp a răspuns:

Il bagi la congelato si...gata happy Iaurt inghetat happy

| InDaMix a răspuns:

Iei iaurtu si il pui in cuptor 2 ire si e bocna

| Алина a răspuns:

Aceasta inghetata cu cirese este extrem de simplu de facut si avem nevoie de doar cateva ingrediente pentru a obtine un desert delicios pentru serile lungi de vara.

Folosim:

3 cani de cirese spalate si fara sambure
2 linguri suc de lamaie
1 cana zahar
1/4 cana de frisca nebatuta
1 1/2 cana iaurt gras
2 linguri Amaretto (optional)

1 Intr-o oala puneti ciresele, lamaia si zaharul si dati un clocot, amestecand pana zaharul este dizolvat. Cu o furculita zdrobiti ciresele. Dupa ce zaharul s-a topit, raciti compozitia, aprox 10 minute. Apoi puneti compozitia intr-un blender si omogenizati.

2 Mixul obtinut, laptele si iaurtul le amestecati intr-un bol. Apoi turnati in forma in care doriti sa inghetati.

3 Dati la congelator peste noapte-amestecand dupa o jumatatae de ora din nou cu mixerul inghetata pentru a nu se forma cristale de gheata(sau dati la frigider, daca doriti sa procesati inghetata a doua zi in icecream maker)

Daca aveti masina de facut inghetata(icecream maker) a doua zi adaugati compozitia in aparat si procesati 25 de minute.

Dati la congelator cateva ore.

POFTA BUNA! Sua pe acest site http://www.petitchef.ro/tags/retete/inghetata-iaurt

| Darius11smecherul a răspuns:

Simplu.Iei iaurtul, daca vrei sa il ai ca si cum ar fi pe bat pune o lingura in el si baga-l in congelator 2-3 ore.