| oanarus997 a întrebat:

Cum se face un program de curatenie intre colegii de camera la camin? Cum se impart sarcinile? Cate 1 coleg la saptamana face curat? Sau toti colegii de camera fac curat intr-o zi a saptamanii? Are cineva niste exemple?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| sweetys a răspuns:

Depinde cum va înțelegeți și câți sunteți în camera. Puteți face câte doi pe săptămână sau 1 pe săptămână. La mine ori făceam singure când aveam timp ori una făcea în camera și una în baie. Dar fiecare își făcea în pătrațica lui (noptiera rafturi etajate, dulapuri) și când se manca, la fel, fiecare strângea după el, curățat masa și pe jos în caz ca mai pica ceva, în rest, care cum apuca. Când am avut program stabilit, la modul în ziua X se face curat, au fost discuții. Plus ca nu poți sa stai o săptămână fără sa faci curat, măcar la 3-4 zile.

| oanarus997 explică (pentru sweetys):

Am inteles, multumesc pentru ajutor! Amandoi meritati funda.

6 răspunsuri:
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când sosești în camera de cămin, ai de a face cu niște necunoscuți cu care trebuie să conviețuiești un an de zile. Este preferabil să stabiliți niște reguli de la început, chiar din prima zi. Curățenia trebuie întreținută zilnic iar nu lăsat o dată pe săptămână.

| NLS a răspuns:

Programul se face dupa cum reusiti sa va sincronizati si intelegeti.

Noi faceam impreuna, o data pe saptamana, de obicei joia, ca vinerea in general plecam acasa.
In camerele unde nu plecau nicaieri, faceau sambata.

Aspirat, aranjat, sters putin praf, aranjat prin dulap, si cam atat.

Aveam baie in camera, mica ce-i drept;
curatenie in ea faceam de 2 ori pe saptamana, si fiind 4 in camera, o saptamana aveam pauza.

Inainte de vacanta de vara am spalat si mocheta, direct la fata locului (era beton dedesubt): niste solutie parfumata de covoare, 2 perii.

| oanarus997 explică (pentru NLS):

Mersi! Acum cu covidul, ne-au recomandat sa nu aducem mochete. Dar oare la baie, n-ar trebui sa curete fiecare dupa dus?

| NLS a răspuns (pentru oanarus997):

Se-ntelege, insa eu de exemplu faceam dus in fiecare dimineata, sau de cate ori ieseam undeva,... colegii faceau mereu o singura data pe zi, seara (inainte de iesit in club, etc)
Nici eu, nici ei, nu aveam timp de curatenie temeinica in acele clipe, de aceea am stabilit sa facem in anumite zile mai atent.

| oanarus997 explică (pentru NLS):

Am inteles. Multumesc pentru ajutor! Amandoi meritati funda.