| anonim_4396 a întrebat:

Cum se sparge o nuca de cocos? Vreau raspunsuri serioase, dar nu ma supar daca mai apar printre cateva metode sofisticate si niste idei... deasupra intelectului omului normal.

11 răspunsuri:
| MrAngelus a răspuns:

Nuca de cocos are acele adancituri mici cum a spus si CARLA: cu un tirbuson gauriti 2 (doua) din adancituri. Goliti apa din nuca (iar daca o pastrati pentru a o utiliza mai tarziu filtrati-o). Pe urma puneti nuca intr-un cuptor cald cam 10 minute. Se va deschide singura in doua! Apoi trebuie verificat ca nu e prea calda sa nu va ardeti degetelele, urmeaza clatirea interiorului cu apa, dupa clatire acesta se scoate cu un cutit ascutit.

Sursa: http://www.tpu.ro/gastronomie/cum-se-sparge-nuca-de-cocos/

| valentingb a răspuns:

Se taie un capacel daca ai cutit cat un iatagan, sau mai intai ii dai o gaura, scurgi zeama, si pe urma o tai.
Iar ca o idee superioara, incearca cu un fierastrau sau de ce nu o drujba.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Eu o spargeam cu toporul!

| ஐIForgotMyNameஐ a răspuns:

Dai cu ea de o piatra laughing Apoi, daca mai are ceva,, suc'' in ea, il bei laughing

| Roxin_Alex_1989 a răspuns:

Cu ciocanul sau cu toporul (e mai original) sau dai cu ea de pamant

| nonameih0000 a răspuns:

Alta solutie in afar de ciocan sau flex nu prea am..Asta e nasol la nnuca de cocos ca e greu de spart. Ca sa nu irosesti lichidul poti sa faci prima data o gaura cu cutitul la una din punctele alea mai inchise la culoare, sa scurgi lichidul si apoi sa o spargi. Sau e posibil si asta : bate usor cu ciocanu sa se dezlipeasca de coaja de lemn si apoi se pune 2 3 minute la cuptor si cand o scoti e crapata si trebuie numai sa o cureti...Sau asa:http://www.youtube.com/watch?v=PuOJhBgQASU&feature=related A doua parte din filmulet

| xCristianx a răspuns:

Cu un ciocan rotopercutor sau cu un polizor unghiular.

| Nevastuic a răspuns:

Incearca cu ciocanul. Da vezi sa nu faci numai lapte de cocos big grin.

| ADHD a răspuns:

Cea mai buna metoda este sa o incalzesti, aici gasesti intregul raspuns la intrebarea ta! http://www.wiki.s8.ro/......ace-cu-ea/

| mihaiulian a răspuns:

Http://www.howcast.com/videos/180412-How-To-Crack-Open-a-Coconut

cu o simpla cautare pe youtube^_^app, ai grija ca o sa curga din nuca de cocos sucu ala, ulei sau ce e.si inca ceva, cososul este tare...vezi sa nu ramai cu maselele-n el(;