| KissByKiss a întrebat:

Cum topesc ciocolata negra de menaj? pentru ornarea unu tort

Răspuns Câştigător
| Dianné a răspuns:

Intr-un bol, la foc mic, sfarami bucatile de ciocolata, adaugand o lingura de unt. Amesteci incontinuu, pana la obtinerea unui sos nici prea gros, nici prea subtire. Succes!

2 răspunsuri:
| morena a răspuns:

Se poate si la microunde! Tot cu unt,si sa amesteci din cand in cand,sa nu se arda in mijloc! La o temperatura scazuta,nu la maxim! Si nu pune decat pe un minut,odata!
Asta e alta optiune,daca nu vrei sa o topesti pe baie de aburi! Iar direct pe foc,e foarte periculos, pentru cacao, care se arde f.usor,si da un gust rau si amar!

| auroraa a răspuns:

Pui o cratita mica cu apa si un bol pe ea (mai marre ca cratita) aolo adaugi unt kit ai nevoie si amesteci!