| MadalinVoicu98 a întrebat:

Cunosc un baiat care este puternic si are 80 kg desi mananca doar cereale cu lapte, ciorba si felul 2 si seara sandwich-uri vreo 3 sau 2 paine integrala. Se poate trai cu 1000 sau chiar mai putine cate are calorii si sa ai si forta mare? El nu simte foame mai mult de atat mi-a spus!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Greutatea nu are legatura cu forta musculara, poti avea si 60 de kg si ridica 60 de kg, poti avea 100 de kg si sa nu poti ridica 30 de kg,depinde de masa musculara nu de grasimi, cat despre de ce nu slabesti, nu stiu imc tau, cate kg ai, inaltime, ce activitate fizica faci? varsta?

79 răspunsuri:
| MadalinVoicu98 explică:

Nu stiu cum are 80 kg cu alimentatia asta lucraza ca si curier si a fost doar o zi la sala si a ridicat o gantera de 20 kg usor forma corecta si este solid pentru alimentatia respectiva si are si masa musculara.

| RAY a răspuns:

Nu are cum sa aiba 80 de kg si sa consume doar 1000 de cal povesti, astia care vorbesc de 1000 de fapt consuma 3000 de cal, sa scrie intr-un jurnal absolut fiecare calorie sa vad si eu povesti, pentru a mentine greutatea aia ai nevoie de 2500 de cal

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Pai si eu de ce fac cu 25 kg la biceps gantera 8 repetari si mananc fulgii de ovaz 100g cu lapte, paste 300g, si seara 2 felii de branza de vaca de 100g felia si asta e toata alimentatia? SI am 70 kg si 1.74 si totusi am burta si nu simt foame de mai mult si nu slabesc si am sub 1500 calorii si totusi pot ridica 25 kg gantera, apropo si taicamiu mananca putin si fumeaza si tot are 80 kg dupa o varsta anume te ingrasi si in deficit caloric si plus ca sunt atatea persoane care mananca putin pe zi si nu slabesc desii sunt in deficit caloric!

| sopranaCadaverica a răspuns:

Depinde si de inaltimea ta.
Nu se poate trai cu 1000 de calorii zilnic, poate daca o faci in scop spiritual, religios, unde iti folosesti concentrarea si subconstientul, autosugestia (spiritul, divinul).
Altfel, mori de foame. Plus ca ai nevoie de multi nutrienti, vitamine; forta vine din carbohidrati - energie si suficienta proteina, de preferat animala. Nu poti cuprinde atatea categorii de alimente intr-un cumul de 1000. Cauta piramida alimentara pe Google. Nu spun sa mananci mult din tot, ci echilibrat din tot, aici ma refer la mancarea reala, nu prajeli, sosuri, mancare ambalata, congelata. Doar alimente reale, cat se poate de neprocesate. Daca de exemplu mananci din comert 100 de grame de alune cu sare, te scapi de 540 de calorii. Si mai adaugi doua cutii de suc, deja treci un pic de 1000. Gandeste-te de unde procuri acea mancare si cum o gatesti, cum imparti mesele (3 preferabil) astfel incat sa ai macar 2500 de calorii pentru mentinere daca ai inaltimea peste 1.80, si 2000 de calorii daca esti supraponderal.

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Nu exista sunt in deficit caloric si nu slabesc, eu am mancat azi un pepene si o punga de pufuleti si deja am 1200 de cal, pana maine numai consum nimic, desi sunt in deficit si se vede asta pe cantar, daca ai scrie ceea ce consumi ai vedea ca treci de 2000 de cal usor vorbesc din propie experienta, faza e ca conteaza si ceea ce mancam nu doar calorile

| MadalinVoicu98 explică:

Sunt si boschetari grasi pe strada am vazut, sau oameni care muncesc cu ziua la sapa sau santier si au forta si sigur mananca putin!

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Am am cautat pe net 300g paste fara sos, 200g branza vaca 2 felii paine, si cereale chocapick 100g cu lapte si nu trec de 2000 calorii imi ies 1400 si cv! uita-te sa vezi man depinde de metabolism toti suntem diferiti sunt sedentar decat ridic gantera din cand in cand

| RAY a răspuns (pentru sopranaCadaverica):

Poti trai si cu 1000 de cal per zi, depinde de inaltimea ta, greutatea ta, depinde de tine, cat de pofticios esti, poti consuma 2000 de cal si sa fii in malnutritie si sa consumi 100- de cal si sa nu fi, nu conteaza calorile si calitatea a ceea ce mancam, daca consumi 2000 de cal din dulciuri, ce oferi corpului tau? glicemie mare atat, daca consumi 1000 de cal fructe, legume aduci un aport de fibre, vitamine, minerale

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

SI eu ma simt bine cu 1300 1400 calorii si am si putere nu consum dulciuri ciocolata nimic. nu simt nevoia mananc doar ce ti-am scris mai sus si totusi am burta. dar mese odata la 6 ore fiecare sau 7

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

382 cal + 900 cal + 400 de cal + 100 +100 = 1882 de cal + mai consumi ceva si ajungi la 2000 de calori, faza proasta e ca te vei ingrasa daca vei consuma mai mult

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Bravo tie, eu de cand imi calculez calorile slabesc

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Deci 382 au fulgii, 900 pastele si 400 feliile de banza? cel putin pe net scrie spaghete fierte 300 g 574 calorii deci ceva gen 382 +574 + 402 feliile branza si vezi ca painea alea 2 felii de paine la branza sunt felii de 30g. paine integrala deci ar fi 382+laptele vreo 450 500 prima masa, a 2 a masa pastele 574 calorii 300g paste fierte scrie pe net + 400 feliile de banza cu 60 g paine integrala sa zicem 500calorii a 3 a masa, deci ar fi 450+574+500
eu nu simt foame nici daca mananc 2 mese pe zi am incercat nu stiu dc laughing Dulciuri nu consum deloc probabil traiesti bine cu 1500 calorii cat am fara dulciuri decat unu cu 2300 majoritatea dulciuri fa-mi daca ai timp te rog calcului la calorii ai vazut ti-am spus eu cat scriau pe net manacarurile mele si ies 1400 1500 cam asa

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Bine 900 calorii nu stiu cum de au iesit la paste laughing din 300g ca pe net scria spaghete 300g 574 calorii

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Sincer nu stiu ce aduc organismului nutritiv pastele, poate ma lămurești sau cereale chocapick, astea cresc glicemia si te mentin infometat non stop, daca tot manci ceva consuma ceva de calitate, eu
am cumparat cereale musli 500 de grame la 9 ron consum 100 de gr per zi si imi aduce ceva vitamine, tie cerealele alea iti aduce zahar continui cu carbo pastele, practic dieta ta este bogata in carbo nesanatosi

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Deci de aia nu slabesc in kg? eu de exemplu acu 1 an mancam la fel si culmea am pus 2 kg de atunci. nu stiu cum, Apropo crezi ca exista persoane de 60 kg sa aiba forta sa ridice o gantera 20 kg? probabil da daca lucreaza pe santier sau fac munca bruta.

| MadalinVoicu98 explică (pentru MadalinVoicu98):

Deci te poti ingrasa de la 70kg + daca mananci 1500 calorii 1400 dar nesenatoase mancaruri? daca spui ca nu conteaza decat calorii

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Faza e in felul urmator conteaza calorile dar daca mancam rahat vom avea o sanatate de rahat, conteaza ambele, e ca daca bagi benzina in masina conteaza calitatea

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Deci te poti ingrasa de la 70kg + daca mananci 1500 calorii 1400 dar nesenatoase mancaruri?

Daca asta e rata ta metabolica raspunsul e NU, dar de ce sa nu mancam ce e sanatos

| Catrice a răspuns:

Și dacă ar avea 100kg doar grăsime crezi ca ar avrea forță?
Știu multi bărbați slabi care au putere mai mare decât aia grași. Nu e vorba de alimentație, ci de efort, de faptul ca s-au folosit de forță fizica mai mult decât alții.
Nu te mai lua după ce spune Mr Wikipedia care nu e nutriționist și nici nu are cunoștințe în domeniu.

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Nu stiu care e rata metabolica nu simt foame mai mult de 1400 calorii activitati fizice doar ridic gantera de 25 kg odata pe saptamana si cam atat si in rest merg la liceu si atat acasa

| MadalinVoicu98 explică:

Si este adevarat cand anumiti doctori sau nutritionisti spun pe site-uri americane ca degeaba esti in deficit caloric daca nu faci sport? ca tot nu slabesti? adica daca stai pe canapea toata ziua cand vii de la serviciu? si serviciul sa zicem este unul sedentar gen sofer pizza? sau lucrator it de stai pe scaun doar?

| MadalinVoicu98 explică (pentru MadalinVoicu98):

Ceva gen cineva ar manca 1400 calorii si nu ar face miscare deloc ar sta pe canapea toata ziua tot nu slabeste sau nu se simte obosit

| RAY a răspuns:

InYourMind si eu am spus acelasi lucru ca si tine, stii?

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Zi-mi care e inaltimea, kg, varsta ta, activitatea fizica

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Si este adevarat cand anumiti doctori sau nutritionisti spun pe site-uri americane ca degeaba esti in deficit caloric daca nu faci sport? ca tot nu slabesti?

trebuie sa facem sport indiferent de cate kg avem, dar sportul nu slabesti si doar deficitul caloric, cum naiba sa nu slabesti daca nu consumi mai mult decat consumi, ar fi imposibil fizic

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

1.74 70 kg 18 ani Merg la liceu si vin acasa laughing ridic o gantera de 25 kg, cam atat si merg pe banda le alergat cam o ora 3 4 kg dar mers normal nu alergat, Si apropo am auzit ca poti face anduranta musculara sau forta la gantere si in deficit caloric dar nu masa musculara pentru ca acolo ai nevoie si de surplus caloric.

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Si cand ma voi lasa de gantere voi face flotari in pumn doar odata la 3 zile 3 4 serii sau tractiuni una din ele cam asta sa fie activitatea fizica si restul va fi o munca sedentara gen curier sau sofer pizza sau sofer tir Deci acum stii activitatea mea si 1.74 inaltime si 70 kg si 18 ani si activitate mai deloc doar anumite exercitii flotari sau tractiuni dar atat doar si odata la 3 4 zile

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Sa faci culturism Madalin, eu fac ceva culturism(fitness) cu doua gantere de cate 10 kg, dupa ce slabesc o sa merg sa fac culturism probabil la anul,masa musculara se face astfel
cand ridicam greutati fibrele musculare se rup,proteinele creaza noi legaturi mai puternice,deci avem nevoie de
culturism +dieta bogata in proteine +creatina+somn =doar cand ne odihnim ne refacem, multa apa, carbo pentru energie, grasimi pentru hormonul masculin care ajuta si el, genoflexnuile ne creste hormonul masculin

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......musculare/

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......u-barbati/

http://dezvoltareapersonalitati.wordpress.com/......sculatura/

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Asta e idee nu stiu daca sunt in deficit ti-am spus activitatile mele eu credeam ca daca pe net scrie ca un om arde 2000 calorii daca sta degeaba si eu mananc 1400 1500 credeam ca sunt in deficit. dar nu stiu ce sa zic sport gantere momentan si cand ma las flotari sau tractiuni doar atat si doar 3 serii odata la 4 zile + ca vreau sa aflu daca e adevarat ca poti castiga anduranta musculara in deficit caloric sau forta eu cred ca da pentru ca surplus caloric ai nevoie pentru masa musculara din cate stiu.

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Am cunoscut un baiat care avea brate mari si nu mergea la sala, facea multe ridicari la piept si cu greutati +flotari, practic cu corpul lui, a fost pe locul 2 pe tara omul nu facea sala, conteaza si genetica, omul facea si 2 ore asta pe zi