| MadalinVoicu98 a întrebat:

Cunosc un baiat care este puternic si are 80 kg desi mananca doar cereale cu lapte, ciorba si felul 2 si seara sandwich-uri vreo 3 sau 2 paine integrala. Se poate trai cu 1000 sau chiar mai putine cate are calorii si sa ai si forta mare? El nu simte foame mai mult de atat mi-a spus!

Răspuns Câştigător
| RAY a răspuns:

Greutatea nu are legatura cu forta musculara, poti avea si 60 de kg si ridica 60 de kg, poti avea 100 de kg si sa nu poti ridica 30 de kg,depinde de masa musculara nu de grasimi, cat despre de ce nu slabesti, nu stiu imc tau, cate kg ai, inaltime, ce activitate fizica faci? varsta?

79 răspunsuri:
| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Pai si atunci de ce nu slabesc daca mananc sub rata mea bazala 1682 care scrie pe net ca o are unu cu kg mele si inaltimea mea si varsta ca cica ce e considerat sub rata bazalane infometare mananc de 1 an sub rata si nu slabesc niciun gram

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Tu nu intelegi ca rata scade in timp, eu acum slabesc pe 1200 de cal la un moment dat nu o sa mai slabesc e logic daca as continua sa slabesc as muri omule, avem cele mai complexe organisme

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Pai am inteles dar de un an mananc sub rata bazala si normal era sa slabesc poate un gram 2 3 1 kg si dupa sa nu mai slabesc cum zici tu ca se invata organismul cu rata respectivă dar eu nici macar un gram nu am slabit inseamna ca calculatoarele nu zic in exactitate rata bazala ca unele zic 1682 altele 1800

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Un exemplu eu acum 5 ani consumam 1500 de cal la greutatea mea normala cand o sa revin la vechea greutatea o sa consum doar 1000 de calori asta pentru ca tu nu esti ca x care nu a slabit vreodata nici eu simplu, desi acele calcule sunt bune dar nu pentru cei care au slabit, au anumite boli gen cancer, diabet, inima, hipertensiune, dar daca faci cardio si culturism rata metabolica creste nu are de ales

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

A deci eu nu voi slabi niciodata la 1400 calorii chiar daca sunt sub rata metabolica si sunt in deficit pentru ca sunt sedentar si fac doar tractiuni in rest nimic?

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Rata metabolica nu este permanenta

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Aa deci eu voi slabi niciodata daca acu mananc 1400 calorii si nu slabesc deloc de 1 an de la 70 kg, apropo nu am avut niciodata mai mult de 70 kg, si voi manca toata viata doar 1400 imi voi pastra greutatea

| RAY a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Da

| MadalinVoicu98 explică (pentru RAY):

Deci zici ca acele calcule cum zice la mine 1682 rata bazala sunt pentru cei care nu au slabit vreodata ca sa ii ajute sa slabeasca, dar eu nu am slabit vreodata si mananc 1400 deci pentru mine ar fi buna dar tot nu am slabit

| acerr a răspuns:

Pai depinde de mai multi factori>
varsta, sex, activitate. Avem nevoie de calorii,
absolut pentru ca ele ne tin in viata, PT ca si in stare de repaus de ard, statul in pat multe ore, somnul, cam in medie pe zi 1700 este suficient spun specialistii dar cred ca si 1000 e ok, compensezi maine, manci mai mult

| UnholySaint a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Daca vrei sa slabesti incearca sa nu mai maninci de loc, ca intr-o saptamana slabesti 5 kg.

| MadalinVoicu98 explică (pentru UnholySaint):

Am un vecin care are 90 kg si 1.82 si munceste cu ziua ca zugrav nu stiu cum de are ala 90 kg ca mananca odata pe zi cred si chiar si asa nu are ala cum sa bage la o masa 2500 caloriica vomita, la greutatea aia sau cate or trebuii. Chiar nu stiu cum

| UnholySaint a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

Depinde cat manca la manaca la masa aia, si nu ai de unde sa stii ca are doar o masa pe zi, poate sa isi ia micul dejun acasa si seara cand ajunge mananca iarasi.

| MadalinVoicu98 explică (pentru UnholySaint):

Da asa e dar mai mult ca sigur si-ar lua paine ceva sandwich-uri laughing si nu stiu poate si-o lua 10 sandwich-uri!

| UnholySaint a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

De unde stii ca manca o data pe zi? Isi ia micul dejun acasa, si seara can ajunge manca iaras.

| UnholySaint a răspuns (pentru MadalinVoicu98):

O mas gatita face cat 5sandwich-uri.

| AnaBelaAnaBela a răspuns:

Nu ti-a spus tot.

| SanL a răspuns:

E pacaleala

| Fata1234 a răspuns:

Nu au legătură laughing poți avea forță Oricum. Și dc vr mai puține cal? Oricum nu poți sta mereu sa te gândești câte cal are ce mâncarea din farfurie. Fii srslaughing