| alexalexandrusincerul a întrebat:

Daca lasi frigiderul scos din priza o zi si jumatate, si nu mai cureti gheata de pe perete, poate curge multa apa pe jos, in tavita din spate sau in congelator? E ceva gheata pe pereti, dar nu foarte multa.

6 răspunsuri:
| carevaescu a răspuns:

Va curge ceva apa. Mai bine cureți cat se poate de mult din ea, se astepti sa se dezghete restul. Sterge umezeala cu o carpa, si lasa frigiderul cu usa deschisă sa se usuce complet

| alexalexandrusincerul explică (pentru carevaescu):

Acum nu pot..maine ma intorc, aia intrebam, crezi ca se strange multa?

| carevaescu a răspuns (pentru alexalexandrusincerul):

Nu foarte multa, dar depinde de unde s-a strans e posibil sa curga in afara frigiderului atunci cand deschizi usa - e posibil de altfel sa se stranga in cutia de jos sau in altă- depinde de forma interioara a frigiderului. Toate acestea sunt posibilitati. Eu as fi precaut si m as echipa cu niste carpe/prosoape. Unele le as pune pe jus in fata frigiderului ca atunci când deschid usa, dacă curge ceva, sa curgă in prosop.

| Dragobeta a răspuns:

Va curge atat de multa apa incat vei regreta ca nu ai stat sa o aduni. Vei avea treaba dupa aia. Eu o scot treptat fara sa am gheata pe pereti si tot ma mir cat de multa este.
Spune cineva de feon. Eu pun un vas cu apa fierbinte. Aburii vor topi gheata mai repede.
Si da, nu uita sa-l usuci bine inainte de a-l pune iar in priza. Altfel se va forma o pojghita de gheata care va forta congelatorul dar tot nu va raci.

| CuStimaSiRespect a răspuns:

Dacă dezgheți frigiderul se poate strânge destul de multă apă încât să fie nevoie să o strângi cu un burete.

| THRUSTMASTER a răspuns:

Salut. Eu curat frigiderul rapid si complet astfel:
1.il scot din priza si il las cu usile deschise timp de 45m - 1 ora, fara sertarele din congelator.
2. Un prosp de baie facut sul pus in congelator jos de tot, sa nu curga apa din el. Cu ajutorul uscatorului de par introduc foarte mult aer cald in congelator, cam 5-10 min apoi o pauza de cateva minute si revin cu uscatorul. Cam de 2-3 ori faci.
3. In pauze adun cu un burete toata apa scursa in compartimentul de jos din congelator.
4. Dupa ce am terminat de strans apa curat tot frigiderul cu spirt, sa nu uiti de orificiul dintre congelator si frigider, pe acolo se scurge apa din congelator.
5. La final inainte sa il pun in priza il rotesc foarte usor sa ajung in spatele lui unde curat vasul unde se aduna apa scursa din frigider si aspir tot radiatorul de pe spate.
6.Il rotesc usor in pozitia normala, introduc toate tavile si sertarele la loc, apoi toata mancarea, apoi il conectez la priza.
E bine sa ii pui rotita de temperatura pe 3-4 la inceput, sa ajunga la remperatura optima iar dupa vreo 2-3 ore sa il pui pe o treapta mai mica gen 2, sa nu mai munceasca atat.
Spor la dezghetat si curatat frigiderul