| Annekie67 a întrebat:

Am un frigider care in spate de dinafara are inghetat (are un strat de 4 cm de gheata) firul care iese din congelator si se duce spre motor.mentionez ca frigiderul raceste desi e in starea asta de aproximativ 4 zile.

5 răspunsuri:
| Arthur a răspuns:

Ţi-au distrus şoarecii termoizolaţia. Aşa o să consume pentru două trei frigidere.

| Annekie67 explică (pentru Arthur):

E posibil sa aiba scapari de freon avand in vedere ca doar firul care iese din congelator este inghetat si asta pe spatele din exterior al frigiderului.

| Arthur a răspuns (pentru Annekie67):

Exclus. În acest caz nu mai îngheaţă. La cea mai mică pierdere de presiune şi respectiv freon în sistem adio frig şi gheaţă.

| Arthur a răspuns:

Verifică în jur şi dacă a cedat izolaţia o poţi reface cu spumă poliuretanică.
Frigiderul în mod normal trebuie să fie cald la spate ( ansamblu condensator ).

| KSDT a răspuns:

Filtrul deshidrator este infundat.