| TheRealFantasy a întrebat:

Salutare!

La un frigider mai vechi, d-ala mai mic cu congelator sus si o singura usa se pot inlocui piese?
Aici ma refer la carcasa aceea de la congelator, de ceva tabla subtire prin care circula freonul si in care se pune mancarea.

Intreb asta fiindca atunci cand am decongelat frigiderul nu am asteptat ca omul rabdator si am incercat sa sparg gheata formata pe congelator de unul singur si intr-un fel am reusit sa fiu suficient de ghiolban cat sa sparg/perforez un fel de tub sau ceva de genul, din tabla, care e integrat in acea "carcasa" si acum daca il las in priza iese FREON pe acolo.
Ma gandeam ca sa il peticesc nu are rost, asa ca ramane sa schimb frigiderul, dar nu as vrea sa fac asta chiar acum! Ceva cat sa reziste 2-3 luni cel putin cum ar fi inlocuirea congelatorului ar fi perfect!

1 răspuns:
| Violleta2022 a răspuns:

La cat de evchi este stilul ala de frigidere, nu se mai fabrica si nici nu mai repara nimeni.
Va trebuii sa-ti cumepri un alt frigider!