| Cris06 a întrebat:

Daca mananc o paine integrala (56 calorii /felie, pachet cu 28 felii) in doua saptamani, adica 3 felii luni, joi -vineri una sau cam asa ceva, deci nu o felie pe zi ci asa cand am chef sa mananc dar o paine in doua saptamani, pe langa restul alimentatiei, este mult?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

NU este mult, stai liniştită!

Totuşi, citind întrebările tale anterioare, constat că NU şti exact care ar fi metabolismul tău bazal!

"Calculul metabolismului bazal depinde de: greutate, talie, sex, virsta, stare psihica, regim alimentar, activitate fizica.
Pentru femei (cal/ zi) - Vârsta 10-18 ani : 7, 4P + 482T + 217
( P = greutatea si T = inaltimea )" - SURSA :
http://www.slabsaugras.ro/......-2601.html

Deci, în cazul tău, metabolismul bazal va fi :
M.B. = 7, 4P + 482T + 217 = 7, 4 x 40 + 482 x 1, 60 + 217 = 296 + 771, 2 + 217 = 1284, 2 calorii/zi!

"Acestea sunt caloriile minime necesare zilnic, al caror numar poate creste in functie de activitate fizica, psihica, temperatura."

De asemenea, ai la dispoziţie un "Calculator caloric" - vezi linkul :
http://www.csid.ro/calory-calculator/

Dacă introduci datele tale în acest calculator, OBŢI un "consum energetic total de 1735 calorii în 24 de ore"!

De asemenea, te AVERTIZEAZĂ că eşti SUBPONDERALĂ ( aşa cum spuneam şi eu într-un răspuns pe care ţi l-am dat anterior ) şi îţi spune că :
"TREBUIE să te îngraşi.
Calculează-ţi un regim de 2235-2735 calorii."

De asemenea, la linkul http://www.mamicamea.ro/......centi.html se apreciază că "Necesarul zilnic de calorii pentru fete 11-14 ani" este :
* necesar mediu = 2600 kcal
* variaţii posibile funcţie de caracteristicile grupului = 1800-3000 kcal

Deci, trebuie să-ţi REVIZUIEŞTI regimul alimentar!
Asta, DACĂ ţi la sănătatea ta...

Toate cele bune.