| Cris06 a întrebat:

Voi ce parere aveti despre paine? Eu cred ca cea alba si unele feluri din cea neagra nu sunt bune si caut sa o aleg doar pe cea integrala cu peste 60% faina integrala si maxim 60 calorii pe felie. Eu mananc cam o felie pe zi si nu o combin cu altceva ci la micul dejun pe langa un shake. Este bine? am vazut articole cum ca nu trebuie renuntat la paine caci are multe efecte benefice, dar si care spun sa nu mananci. Care este adevarul?

Răspuns Câştigător
bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Eu îţi RECOMAND "Pâinea Grâu Întreg" = pâine 100 % integrală - vezi linkul :
http://www.velpitar.ro/grau-intreg/

Eu NUMAI acest tip de pâine îl consum de aproape un an!

Sau, poţi consuma pâine de secară : e foarte sănătoasă.

NU se renunţă la pâine, dar se mănâncă puţină ( 1-3 feliuţe/zi ).

Toate cele bune.

| Cris06 explică (pentru bursuc001):

Va multumesc, din nou, acum doua saptamani am cumparat prima paine integrala (eu am vazut doar sortimente cu peste 60% si pana in 80%, deci probabil am omis acest tip de paine). Revin la o alimentatie normala, dupa o perioada in care nu am prea mancat (am renuntat de 3 luni la paine si inainte nu -mi faceam griji de sanatate sau greutate mancam orice fel de paine, dar acum am inteles ca cea alba este nesanatoasa) si acum eram cam dezorientata. Multumesc, eu aleg o felie pe zi dimineata.

| bursuc001 a răspuns (pentru Cris06):

Cu plăcere!

NU vei găsi acest tip de pâine prin brutării!

În schimb, se găseşte prin super/hiper-market-uri de genul : Auchan, Billa, Lidl, Cora, Real, Kaufland, etc.
Sau chiar în alimentarele mari de cartier...

Într-adevăr, pâinea NEGRĂ "veritabilă" ( sau cea de secară ) este mult mai SĂNĂTOASĂ decât pâinea albă!

Acum, la început, vreo 2-3 luni este suficient o felie de pâine/zi ( dimineaţa sau la prânz ), până îţi "revi".
Apoi se pot consuma 2 felii pe zi, în următoarele 2 luni şi abia apoi vei putea trece la 3 felii/zi ( "regim" de menţinere ).

O zi frumoasă.

6 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Painea neagra ( cea adevarata, nu cea cu coloranti ) este buna.

| ShNySnYGer a răspuns:

Este bine!

| sunmiley a răspuns:

Girl,painea nu e asa dificila.Cu germeni de grau, etc. Nu conteaza.Nu exagera cu painea si va fi ok! EA e satioasa, perfecta pentru. o supa sau altceva! NU RENUNTA LA PAINE! E super buna, in cantitati ok!

| TechDeck a răspuns:

Poti manca 2 felii dimineata pentru ca o sa le "arzi" si nu o sa se puna nimic pe tine.