| Razvan1lol a întrebat:

Daca pun carnea de vita ( rumenita deja pe fiecare parte cate 3-4 minute) la cuptor intr-o folie de aluminiu ( fiecare bucata) se face mai frageda? Sau doar se face mai repede?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Pentru a le face fragede, sotia mea, le pune in punga de copt speciala (sunt 4-6 bucati intr-un plic de carton), pune condiment, o lingura de ulei si 100-200 ml apa (depinde cata carne este ca mai lasa si ea suc), o capseaza cu capsatorul sau poti sa o indoi si s-o prinzi cu scobitori sa nu curga apa, dai 2-3 gauri cu un cutit si apoi le pune circa o ora la cuptor (te mai uiti din cand in cand sa nu scada de tot apa). Dupa o ora (cand apa a scazut peste jumatate) tai in punga un capac si o mai lasi 10-15 minute sau daca vrei sa fie prajita crocant 25-30 minute. Atentie! Sa te uiti des la ea. Nu stiu daca timpii sunt valabili si la ragazul tau. Depinde de puterea de ardere a aragazului, de calitatea flacarii de gaz, etc.

5 răspunsuri:
| relian a răspuns:

Da se pune in folie de aluminiu din aia alimnetara, nu te lua dupa unia contamineaza, nu stiu ce vorbesc.Dar le infasori astfel incat sa nu curga zeama din ea, le pui la cumptor si se fac asa cu suc nu se usuca deloc.Eu asa fac coaste de porc,pfff iami iami ce bune ies.
De ex dupa ce se fac acolo in folia aia,le incerci asa la stiu si eu ceva timp, deci ca nd is gata, desfaci folia adica sa fie descoperite doara si le mai lsi f putin asa se rumeneasca dar f putin si dupa sa vezi bunatati.Ce carton ce vraja marii, cartonu se inmoaie sau ia foc laughing carnea se usuca, aluminiu nu da voie sa iasa apa din carne o tine acolo si iese suculenta. Odata ce folia aia de aluminiu este la vanzare folosesteo ca de aia e la vanzare. Daca era tixica nu o mai aprobau aia la vanzare.Dar apa din sticla de plastic de ce bei? Asa si plasticu trece in apa, daca e sa ne luam dupa unu si altul n-ar mai trebuie sa mancam nimic laughing.Dar ca idee in Canda este interzis folosirea sticlelor de lapte pe sugari din plastic.Sau facut studii si s-a constatat ca plasticu trece in lapte sau anumite chestii din sticla de plstic.Aia folosesc pentru copii sugari numai sticla de sticla.
Deci carnea ta se face mai frageda dar nu mai repede ci ceva mai greu.

| Razvan1lol explică (pentru relian):

Multumesc frumos ( tarziu, dar data viitoare macar am sa fac bine )

| relian a răspuns:

Nu pui carnea rumenita deja, ca aia e deja uscata laughing o pui cruda in folie si asa o faci nu deja rumenita, atunci n-ai facut nimic laughing

| IIIshaneIII a răspuns:

Aluminiul (staniolul) contamineaza mancarea, si dauneaza organismululi, la fel si punga sau alte pungi minune de plastic pentru cuptor

| Salontanul a răspuns (pentru IIIshaneIII):

Asa se zice si despre tutun si in satul bunicilor mei o gramada care au fumat au trait 80-90 de ani. Asta depinde de organism. Care-i de slaba calitate moare si din senin.